PODSTAWOWE BŁĘDY W MARKETINGU

#73 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Błędy są naturalną rzeczą w życiu człowieka i nieodłącznym elementem każdego działania. W końcu nie na darmo się mówi, że „ten nic złego nie zrobi, kto nic nie robi” i o ile prawdą jest, że najlepiej uczyć się na własnych błędach to jednak warto wiedzieć czego na starcie unikać.

Poznaj zatem listę podstawowych błędów, które popełniłem ja, a także moi partnerzy biznesowi, kiedy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z marketingiem sieciowym. Może dzięki temu Tobie uda się od początku działać lepiej i efektywniej, oczywiście pod warunkiem, że nasze porady weźmiesz za dobrą monetę ;)

Oto lista najczęściej popełnianych błędów początkujących marketerów:

  1. Marketing spamerski

Marketing spamerski to nic innego, jak zalewanie sieci internetowej tysiącami postów o tej samej treści. Jeśli jesteś w jakimś programie i zaczniesz nagminnie spamować na ten temat w mediach społecznościowych to owszem możesz liczyć na pewną rozpoznawalność, jednak na tym biznesu nie zbudujesz. Ludzie będą Ci kojarzyć jako kolejnego spamera, a nie o to przecież chodzi.

Jak tego uniknąć? Zacznij od budowania relacji z innymi, na początek może być to relacja zupełnie nie związana z biznesem. Ważne, żeby ludzie kojarzyli Cię nie jako męczącego spamera, ale osobę kompetentną. W tym celu warto uporządkować swój profil w mediach społecznościowych i dodawać na nim wartościowe treści, którymi jest się w stanie zainteresować większą grupę odbiorców.

  1. Wieczny student

Nauka jest dobra i dobrze, że od tego zaczynasz, ale życie nie polega na wiecznej nauce. Żeby zebrać owoce swojej edukacji należy zacząć przekuwać teorię w praktykę. Jeśli cały czas będziesz się tylko uczył i nie stosował zdobytej wiedzy w praktyce to już dziś mogę Ci powiedzieć: odpuść sobie! Lepiej zrobisz, jeśli pieniądze wydasz na własne przyjemności, a nie szkolenia, które i tak ostatecznie nic dla Ciebie nie znaczą.

Jak działać prawidłowo? Bierz udział w webinariach, bywaj na eventach i szkoleniach stacjonarnych, ale po każdym spotkaniu czy szkoleniu, usiądź, przeanalizuj zasłyszaną wiedzę, przejrzyj notatki i wdrażaj w życie!

Jeśli tego nie zrobisz nie bierz udziału w kolejnych spotkaniach, szkoda Twojego czasu i pieniędzy. Pamiętaj, że kluczem do wszystkiego jest działanie, szkolenie się bez działania nie ma więc żadnego sensu.

  1. Kolekcjonowanie ludzi

Wielu marketerów internetowych szybko staje się kolekcjonerami, takich pseudoliderów jest w Internecie mnóstwo. Pamiętaj im nie zależy na Twoim sukcesie, tylko na rejestracji w danym programie, dzięki czemu ich struktura się rozrasta.

Jeśli nie chcesz być taką osobą, nie zaczynaj relacji z innymi osobami od wysłania im linku do programu partnerskiego. Ludzie już tego nie kupują, są na to wyczuleni i mało, kiedy taki sposób rekrutacji przyniesie Ci efekty, a nawet jeśli, będą one krótkotrwałe. Tak potraktowana osoba nie zechce w przyszłości z Tobą współpracować.

Jak tego uniknąć? Nie idź na ilość, postaw na jakość relacji. Buduje relacje długofalowe, dbaj o nawiązane kontakty. To na pewno zaprocentuje w przyszłości. Pamiętaj, że aby zbudować trwałą i mocną grupę potrzeba zdecydowanie czegoś więcej niż relacja stricte biznesowa. Jakby nie było każdy biznes najlepiej buduje się na zaufaniu, a te zdobywa się powoli.

  1. Uczenie się to tu to tam

Choć wydaje się inaczej, błędem jest uczenie się od zbyt dużej ilości osób, ponieważ każdy jest inni i będzie przekazywał Ci swój sposób prowadzenia biznesu i postrzegania świata. Wybierz sobie jednego, maksymalnie dwóch mentorów i skup się na ich metodach działania, a następnie wdrażaj je w życie!

Czego unikać? Korzystanie ze zbyt wielu źródeł wiedzy, wybierz tylko tego lidera lub mentora, którego sposób pracy najbardziej Ci odpowiada.

  1. Korzystanie ze zbyt wielu kanałów komunikacji na raz

Kiedy ludzie zaczynają przygodę z marketingiem sieciowym często do promocji swojego biznesu zaczynają wykorzystywać wszystkie możliwe kanały komunikacji (social media). A tymczasem okazuje się, że każde medium rządzi się swoimi prawami i to co przynosi świetne efekty, np. na Facebooku w ogóle nie zadziała na Instagramie i odwrotnie.

Co należy zrobić? Na początek wybierz jeden kanał komunikacji i dobrze go poznaj, pamiętaj, że inaczej buduje się relację w poszczególnych mediach społecznościowych. Zanim zaczniesz na poważnie promować swój biznes poznaj ten kanał jak najlepiej. Dzięki temu będziesz wiedział, jak trafić do danej społeczności.

  1. Ten marketing jest najlepszy

Jeżeli zaczynasz stawiać swoje pierwsze kroki w marketingu najpewniej wpadniesz w pułapkę zastawioną przez swojego lidera. Nie jest być może to pułapka celowa, jeśli jest on osobą kompetentną to najpewniej chce dla Ciebie dobrze, ale najpewniej nie pojmuje jednej rzeczy: To że dany sposób zarabiania pieniędzy działa świetnie u niego, to nie znaczy, że podziała również u Ciebie!

Takie przeświadczenie, że wie się najlepiej jest jedną z podstawowych wad większości marketerów internetowych. Owszem zgodzę się z tym, że dana metoda może być świetna, ale trzeba wziąć też pod uwagę, że np. marketing zbudowany na tzw. listach mailingowych nie zadziała u „świeżaka” Taka osoba nie ma jeszcze żadnego autorytetu, a to on decyduje o tym czy ludzie w ogóle zechcą przeczytać e-mail.

Co zrobić? Wysłuchaj swojego lidera i wypróbuje jego metodę działania, jeśli jednak Tobie ona nie odpowiada szukaj swojej drogi. Jest mnóstwo metod działania i każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie, wystarczy tylko chcieć.

Na początku skup się także na budowaniu własnego autorytetu, bez niego w dzisiejszym marketingu sieciowym ani rusz.

  1. Działanie chaotyczne, bez systematyki

Niesystematyczne działanie jest chyba najczęstszym błędem popełnianych przez osoby początkujące w marketingu sieciowym. Wynika to zapewne z kilku kwestii, jednak jakie by nie były tego przyczyny, nie warto iść tą drogą.

Jeśli chcemy zebrać plony naszej pracy i obojętnie czy weźmiemy tu pod uwagę marketing czy sianie kwiatów na działce, systematyka to podstawa. Jeśli każdego dnia nie wykonamy działania to pieniędzy w marketingu na pewno nie zobaczymy, a działkowe kwiaty w ogóle się nie pojawią, a jeśli już to szybko uschną.

Jak tego unikać? Działaj systematycznie, według wcześniej przygotowanego planu. W tym celu przygotuj sobie notatki i zadania do wykonania. Możesz to zrobić za pomocą kalendarza albo w inny dogodny sposób. Więcej na ten temat efektywnego działania znajdziesz, np. tutaj

  1. Nie wstydź się tego co robisz!

Marketing sieciowy jest takim samym sposobem na zarabianie pieniędzy, jak każdy inny biznes. Różni się oczywiście miejscem pracy, niemniej jednak polega na tym samym. Niestety większość osób wstydzi się tego, że zarabia pieniądze w Internecie.

Dlaczego tak jest? Z wielu powodów, tym najczęściej wymienianym jest strach przed opinią innych i brak wiary w to co się robi. Szerzej pisze o tym tutaj

  1. Bierny marketing, czyli leże i czekam

Bierny marketing to nic innego, jak kolokwialne – wrzucam posta i czekam na efekt. Jeśli tak robisz, już dziś mogę Ci powiedzieć: Odpuść sobie, bo się i tak nie doczekasz!

W dzisiejszych czasach nie zrobisz marketingu na samym czekaniu, to Ty musisz wyjść do ludzi, zbudować relację, a następnie o nie prawidłowo zadbać. Nie ma innej drogi i basta!

Czego nie robić? Nie być biernym, w marketingu sieciowym musisz być aktywny. Pisz posty, nagrywaj video, udzielaj się na grupach, pomagaj innym i zawsze dbaj o pozytywne relację.

  1. Marketing niemy (bez rozmowy z innymi)

Marketing niemy, czyli pozbawiony jakichkolwiek relacji z innymi, szczególnie relacji werbalnych jest bezcelowy. Ten punkt powinien być chyba jednym z pierwszych, które weźmiesz sobie do serca. Jeśli nie potrafisz prowadzić rozmów z innymi (szczególnie obcymi) ludźmi odpuść sobie marketing sieciowy.

Nie mówię, że na zawsze, nie twierdze, że to nie jest dla Ciebie, ale na ten moment to się po prostu nie uda. Tutaj podstawą są umiejętności komunikacyjne, jeśli tego nie potrafisz najpierw się tego naucz. W tym celu pracuj ze swoim głosem, nagrywaj video tylko dla siebie, przyzwyczajaj się do rozmów. Na początek to może być niewielki krąg bliskich znajomych i nie ważne o czym będziesz mówił, jednak ważne żebyś odrobił tę ważną lekcję.

W przeciwnym razie odpuść albo po prostu zainwestuj własne środki, bo i tak można, tylko czy warto?