JAK DZIAŁAĆ EFEKTYWNIE

#60 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Czas to najcenniejsza rzecz jaką posiadamy, ale przy chaosie dzisiejszego świata i nadmiarze zadań do zrealizowania czas ucieka nam między palcami i choćbyśmy chcieli rozciągnąć dobę niczym gumę czasu i tak nie wydłużymy.

Co zatem zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystać dany nam czas? Działać efektywnie!

Efektywnie, czyli jak?

Działanie efektywne to takie, które pozwala na optymalne wykorzystanie danego nam czasu na wykonanie zamierzonych działań w jak najlepszy sposób.

Brzmi zawile, ale w praktyce oznacza taką pracę z wykorzystaniem dostępnych na rynku narzędzi, aby zrobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

Jakie to narzędzia?

Po pierwsze: KALENDARZ

Pracując w biznesie online kalendarz to podstawa! Najlepiej taki, który zawsze można mieć przy sobie. I nie ważne jest tutaj jaką formę kalendarza wybierzesz, ważne, żeby był wygodny w użytkowaniu i dostosowany do Twoich potrzeb.

Ja polecam kalendarz Google jest to świetne narzędzie umożliwiające zapisywanie nie tylko umówionych spotkań, ale i robienie notatek czy wklejanie wizytówek. Poza tym istotne jest to, że taki kalendarz ma się zawsze przy sobie, można go odtworzyć na każdym urządzeniu multimedialnym, fajne prawda?

Jeśli jednak jesteś tradycjonalistą kup sobie klasyczny kalendarz, ważne, żeby był poręczny i miał sporo miejsca na notatki. A najważniejsze to go używać!!! Rzecz nie polega na tym, żeby mieć kalendarz, tylko na tym, żeby sięgać po niego systematycznie.

W kalendarzu możesz także zapisywać plan działania, np. na kolejny dzień. Dobrze jest przyjąć jakiś stały system, np. zapisywać pewne rzeczy w punktach do wykonanie na następny dzień. I uwaga!!! Realizować je, bo samo zapisanie bynajmniej nie jest jeszcze działaniem i na pewno nie jest efektywne!

Po drugie: NOTATNIK

Pamiętajmy o tym, że umysł ludzki działa podobnie do systemu operacyjnego komputera, jeśli wprowadzamy mu zbyt wiele danych, część z nich po prostu zostaje uznana za zbędne, a my je zapominamy. Dlatego warto mieć notatnik, choćby niewielki i każdą myśl, która wyda nam się istotna zapisywać.

To mogą być pojedyncze zdania, cytaty, sentencję, jakieś luźne myśli albo fragmenty rozmów. Często na podstawie takich „skrawków” można zbudować coś konkretnego i wykorzystać, np. przy okazji kręcenia kolejnego video czy liva.

Notatnik jest także niezbędny podczas szkoleń albo webinariów w których uczestniczymy. Pamiętajmy, że uczestnicząc w szkoleniu zawsze (!!!) warto robić notatki. Takie notatki to prawdziwa skarbnica wiedzy, do której zawsze możemy wrócić. Jednak żeby notatki nie były tylko stekiem gryzmołów bez większego sensu, warto wprowadzić sobie system w jaki się je gromadzi.

Ja notując zawsze stosuje tzw. strategie S6, która w skrócie rzecz ujmując sprowadza się do kilku kroków:

  • treści sporządzonej notatki;
  • podsumowania zapisanych treści;
  • zapisania zadań do wykonania.

Czyli notuje, streszczam to co zapisałem i wynotowuje jakie zadania musze wykonać w związku z danym szkoleniem, bo w końcu po to się szkolimy, żeby wiedzę wykorzystać w praktyce ;)

Po trzecie: NARZĘDZIA CYFROWE

Dzisiejsza technologia umożliwia nam korzystanie z wielu programów i aplikacji, które wspomagają nas w pracy. Ich podstawową zaletą jest elastyczność, zapisane zdania można dowolnie modyfikować, a wyznaczone zadania przesunąć na inny termin. Najważniejsze to mądrze i umiejętnie korzystać z tego typu aplikacji, warto zwrócić uwagę na takie, które działają także w systemie offline, nie zawsze mamy przecież dostęp do internetu.

Osobiście polecam aplikacje wunderlist.com, to świetne narzędzie które umożliwia robienie notatek, wysyłanie e-maili, posiada powiadomienia, ma wbudowany kalendarz i szereg innych udogodnień, które naprawdę przydają się w pracy.

Również system Akademii Milionerów, który wdrażamy zawiera już możliwość prowadzenia organizera, który ułatwia pracę. W jednym miejscu można zanotować dane osoby, z którą się rozmawiało, treść rozmowy itd. Oczywiście w każdej chwili będzie można dopisywać dalsze informacje, a także zerknąć w całą historię rozmowy. Wierzcie mi lub nie, ale to bardzo (!!!) ułatwia pracę.

Ze swojego doświadczenia mogę jeszcze dodać, że warto mieć gdzieś na komputerze czy innym urządzeniu osobny folder na różne luźne myśli, bo choć zapiszemy je w notatniku czasem mogą się, np. zgubić, a zapisane w wersji cyfrowej raczej nie ulegną zniszczeniu.

Podsumowując, pracując efektywniej będzie się wtedy, kiedy wykorzysta się maksymalnie dostępny czas i dzięki użyciu różnych narzędzi osiągnie się jak najlepsze efekty. Warto także zapamiętać sobie jedną rzecz: Duże efekty wymagają dużych nakładów pracy, ale pracując z odpowiednimi narzędziami osiągniemy te efekty dużo szybciej!