Darmowa reklama niemal nigdy nie jest aż tak skuteczna, jak odpowiednio przygotowana reklama płatna, ale… jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z marketingiem, i oszczędzasz na czym się da (większość z nas tak zaczynała, więc nie masz się czym przejmować), to jest kilka darmowych opcji na zareklamowanie w sieci swojej strony internetowej, bloga, czy landing page’a promującego konkretny program zarobkowy.

Uwaga: zanim zaczniesz przeglądać poniższe metody, pamiętaj, że tak naprawdę w sieci nie ma nic za darmo. W tym przypadku „darmowe możliwości” oznaczają ni mniej ni więcej to, że zapłacisz za nie własnym czasem pracy.
A podobno to jedyna rzecz, której nie da się kupić za pieniądze. ;)

Tak czy inaczej:

Darmowe metody na reklamowanie swojej strony w internecie:

1.Załóż dla swojej strony konto/FanPage np na Facebooku, Futurenet, Google+, Instagramie czy innych mediach społecznościowych dających taką opcję. Po każdym napisaniu na stronie nowego wpisu: poinformuj o tym w w/w mediach (wklej tam link do tego artykułu).

2.Dołącz do grup dyskusyjnych, których setki znajdziesz m.in na FB.

Przykładowo:

A.Jeśli prowadzisz stronę o finansach: poszukaj grup związanych z gospodarką, finansami, giełdami, zarabianiem pieniędzy itd i umieść w nich link do swojej strony. Możesz tak zrobić z każdym nowym wpisem, czy informacją, jaką na takiej stronie umieszczasz, a nawet dodawać np raz w tygodniu ten sam wpis na te same grupy dyskusyjne

B. Jeśli prowadzisz stronę o turystyce: poszukaj na FB grup związanych z tym tematem. Będą to grupy o wakacjach, urlopach, opiniach o noclegach, poradach turystycznych, czy grupy ze zdjęciami, jakie z wojaży wrzucają tu różne osoby. I tak samo jak w punkcie A: umieszczaj w nich regularnie linki do swojej strony.

Jeśli działasz w branży niszowej i nie ma jeszcze na FB takich grup: możesz je utworzyć. Podobnie jak w portalu Futurenet.

3.Masz prywatne konto na FB? Przy opisie swojego zdjęcia profilowego umieść link do swojej strony. Możesz też przypomnieć o niej od czasu do czasu w postach, które publikujesz na własnej osi.

4.Zadbaj o stopkę w swoim adresie mailowym (oczywiście z linkiem do strony, którą chcesz reklamować) i przy każdym wysłanym mailu pamiętaj, żeby tą stopkę umieścić. Odbiorca maila zawsze zobaczy wówczas to, co chcesz podpromować.

5.Załóż kanał swojej strony (lub swój własny) na YouTubie. Dziś nic tak dobrze nie przemawia do ludzi jak video. W opisie kanału możesz wstawić link do swojej strony, a dodatkowo jeśli zaczniesz wrzucać tam krótkie filmy, czy pokazy slajdów – zyskasz nowych obserwujących, którzy będą mogli łatwo dotrzeć do Twojej strony internetowej.

6.Wykorzystaj moc komentarzy

A.Komentuj tematyczne do Twojej strony serwisy, blogi, portale – i na końcu komentarza dodawaj link do siebie. Jeśli Twój komentarz będzie długi i sensowny, to właściciel bloga na pewno opublikuje go razem z linkiem, który umieściłeś. Zwróć też uwagę na to, że komentując w stylu: „ale śliczny blogasek, zaprasza do mnie!” – na pewno zostaniesz przez autora bloga potraktowany jak spamer i nie umieści on na nim Twoje linka.

B.Komentuj wypowiedzi innych na Facebooku: bardzo wiele osób z ciekawości „kto to napisał” zajrzy do Ciebie, a tam znajdzie np link do twojej strony internetowej, czy jej adres przy zdjęciu profilowym (patrz punkt 3)

7.Wykorzystaj fora dyskusyjne w internecie

Znajdź pokrewne do Twojej branży fora, np: o wakacjach jeśli promujesz stronę turystyczną, o zarabianiu – jeśli promujesz programy partnerskie, o wyjazdach na narty – jeśli promujesz sklep z akcesoriami narciarskimi itd itd. W ustawieniach konta znajdź możliwość dodania”stopki” czyli krótkich kilku zdań wraz z linkiem do Twojej strony. Potem wystarczy, że będzie aktywny na forum i pod każdym Twoim wpisem ludzie zobaczą link :)

8.Zadbaj o tzw. wpisy gościnne

Napisz do kilku blogerów, czy właścicieli stron z propozycją, że chętnie napisałbyś dla nich jakiś ciekawy artykuł , a za to umieszczą pod nim link do Twojej strony. Wiele osób się na to zgodzi – oni dostaną fajną treść za darmo, a Ty link do swojej witryny.

Jeśli budujesz w sieci markę własną (nazwisko), możesz też nie chcieć żadnego linka w zamian, a jedynie podpisanie pracy imieniem, nazwiskiem i zdjęciem. Spójrz: właśnie piszę artykuł na bloga Akademii Milionerów, jeśli Ci się spodoba to zjedziesz niżej i sprawdzisz sobie kto go napisał. A potem wygooglujesz mnie i trafisz na mojego bloga, na którym również znajdziesz trochę artykułów, które mogą być dla Ciebie pomocne. Zrób to samo :) Napisz kilka tekstów na stronach innych autorów. To działa:)

9.Wykorzystaj serwisy tzw. wymiany ruchu w internecie (Traffic Exchange)

Niektóre z nich są płatne, ale są i takie, w których np za wyklikanie 10 reklam stron innych użytkowników dostajesz 10 wyświetleń Twojej reklamy (inni będą ją oglądać z własnej woli, żeby również dostać punkty). Coś za coś :)

10.Dbaj o punkty 1-9 systematycznie.

W sieci najlepsza jest ta reklama, która pojawia się cały czas, konsekwentnie, w różnych dniach. Raz wykonana praca w ramach darmowego reklamowania swojej strony da mniejsze efekty niż ta, którą wykonujesz systematycznie, np 2-3 razy w tygodniu.

Powodzenia :)