NAJWIĘKSZYM RYZYKIEM JEST BRAK RYZYKA

#89 Burza Mózgów Akademii Milionerów

„Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana” to jedno z powiedzonek, które towarzyszy mi przez całe dorosłe życie. Nie jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy boją się ryzykować, a mimo to dziwią się, że ich życie jest monotonne i stoi w miejscu.

Człowiek, który pragnie się realizować, poszerzać swoje horyzonty, rozwijać się, w pewnym momencie swojego życia będzie musiał opuścić bezpieczną przystań, którą sobie zbudował i podjąć ryzyko.

Wielokrotnie pracując przy różnych projektach biznesowych spotkałem się z negatywnymi reakcjami ludzi, którzy usłyszeli o konieczności podjęcia ryzyka. Większość chciałaby osiągać duże korzyści przy minimalnym ryzyku i jeszcze mniejszym nakładzie pracy.

Niestety taka droga z reguły do niczego nie prowadzi, jeśli chcemy osiągnąć wyznaczone cele musimy podejmować ryzyko. Oczywiście dobrze jest je minimalizować poprzez odpowiednią kalkulację i analizę zebranych informacji, jednak nie można nastawiać się na sukces bez odrobiny brawury.

Inną sprawą jest to, że ludzie często demonizują ryzyko, wyobrażają sobie najgorsze scenariusze, nie myśląc zupełnie o tym, że większa część z nich jest nierealna i ziści się jedynie w naszej głowie. Za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest po części nasz mózg, który woli nam podsyłać czarne scenariusze niż pozwolić, abyśmy wyszli poza dobrze mu znaną strefę komfortu.

Niemniej jednak jesteśmy istotami rozumnymi, trzeba więc zdać sobie sprawę z pewnych mechanizmów, które wpływają na życie człowieka i nauczyć się sobie z nimi radzić. Nie żyjemy już w czasach w których za każdym rogiem czaiło się niebezpieczeństwo, zatem nie ma żadnej przyczyny, aby uważać na wszystko co się robi.

Pamiętajmy także o tym, że jeśli chcemy od życia czegoś więcej musimy nastawić się na zmianę sposobu myślenia. Jeśli do tej pory żyłeś na tzw. ”ciepłej posadce”, a mimo to nie byłeś szczęśliwy to znak, że trzeba coś zmienić. Zatem nastaw się na zmianę, wyznacz sobie cel i działaj!!!

Nie zapominaj jednak w tym działaniu o tym, że podejmowanie ryzyka bez wyznaczonego celu jest bez sensu, a źle obliczone ryzyko stoi gdzieś pomiędzy odwagą a głupotą.

Każdy biznes to ciągłe podejmowanie nowych wyzwań, to przecieranie nieznanych szlaków, to rzucanie się na głęboką wodę bez gwarancji powodzenia. Jednak tylko tacy ludzie potrafią osiągnąć w życiu  to o czym inni mogą jedynie pomarzyć.