PO CO KOMU TEN MARKETING?

#77 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Marketing to sposób działania i zarządzania, który zorientowany jest na klienta, ale prowadzony tak, aby przy jednoczesnym zadowoleniu potencjalnych nabywców, osiągać cele jakie wyznacza sobie dana firma czy przedsiębiorca.

Aby osiągnąć zamierzony cel stosuje się najróżniejsze narzędzia, są one różne w zależności od tego czym dane przedsiębiorstwo się zajmuje. Klientami można manipulować za pomocą różnego rodzaju obniżek cen, promocji, bonusów i wielu innych dostępnych na rynku narzędzi.

Jak to jednak ma się do budowania biznesu online? Po co tutaj stosować marketing? Czy w ogóle warto go stosować, a jeśli tak to jak to robić?

Zacznijmy może od tego, że istnieje wiele rodzajów marketingu, nie będę jednak wymieniał wszystkich, ponieważ na potrzeby tego artykułu wystarczy wspomnieć o „content marketingu”, „marketingu sieciowym”  i „marketingu relacji”.

Content marketing inaczej zwany „marketingiem treści” to sposób na pozyskanie potencjalnych klientów za pomocą opracowywania i publikowania (najczęściej w Internecie) wartościowych treści, które są w stanie zainteresować konkretnych odbiorców.

Do tego celu najlepiej służą, np. e-booki, poradniki, artykuły sponsorowane czy co raz bardziej popularne video. Marketing treści ma wiele zalet, największą jest chyba to, że może go stosować każdy, a dzięki sieci internetowej jest w stanie szybko dotrzeć do dużej grupy odbiorców. Więcej na temat content marketingu znajdziecie tutaj

Równie popularny i nierozerwalnie związany z Internetem jest marketing sieciowy, czyli popularny MLM (od ang. multi-level marketing). Inną nazwą tego rodzaju marketingu jest marketing wielopoziomowy. Polega on przede wszystkim na budowaniu struktur sprzedażowych, nie jest więc przeznaczony dla każdego. Jeśli jednak ma się w sobie odrobinę samozaparcia, chęci i umiejętności sprzedażowych, w marketingu sieciowym można uzyskiwać naprawdę niezłe efekty.

Przy okazji MLM-u warto podkreślić, że wielu moich partnerów biznesowych przeszło „szkołę” marketingu sieciowego i nikt tego nie żałuje. Dzięki współpracy z firmami działającymi na zasadzie MLM nauczyli się samodyscypliny, umiejętności sprzedażowych, poprawili swoje relację z innymi ludźmi oraz…docenili marketing online. W czym lepszy jest biznes online od tego prowadzonego w sposób tradycyjny? Odpowiedzi nasuwają się same, jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zerknij tutaj

A czym jest marketing relacji? Jest to jedna z najlepszych form marketingu jakie znam, popularnie zwany jest także marketingiem partnerskim i w tym jednym słowie zawarta jest w zasadzie jego definicji. Marketing relacji polega na budowaniu takich relacji z drugim człowiekiem, aby stał się on Twoim partnerem w biznesie na długie lata. Jeśli zbudujesz go w prawidłowy sposób będziesz z niego czerpał korzyści przez wiele lat, oczywiści korzyści są obopólne, więc korzystasz zarówno Ty, jak i Twój partner biznesowy.

Marketing partnerski jest obecnie najpopularniejszą formą marketingu, ma naprawdę mnóstwo zalet, a więcej na jego temat możesz znaleźć tutaj

Poza tym trzema formami marketingu polecam Ci także stosowanie strategii zwanej „odwróconym marketingiem”. Strategii ta polega na takim promowaniu własnej osoby, aby to ludzi szukali kontaktu z Tobą, a nie odwrotnie. W tym celu trzeba oczywiści zainwestować w siebie, w  swój rozwój, zadbać o zbudowanie swojej własnej marki, co oczywiście wiąże się z poświęcenie swojego czasu i konsekwencją w działaniu, jednak zapewniam Cię, warto!!!

Wszystkie powyższe rodzaje marketingu możesz śmiało wykorzystać przy prowadzeniu biznesu online, jak najbardziej możesz sięgać do każdej z tych form, nie widzę też żadnych przeszkód żebyś korzystał z innych form promocji, jednak ważne, aby to co się robi, robić systematycznie! Zawsz należy nastawić się na to, że najpierw trzeba zasiać, żeby w ogóle móc coś zebrać, nie ma innej drogi i nawet nie powinno być.

Poza tym dzięki prawidłowym działaniom marketingowym wszystko to co zrobisz dziś, będzie pracowało na Ciebie tak długo, jak sam zechcesz, warto więc poświęcić trochę czasu, aby później w spokoju cieszyć się z owoców własnej pracy, prawda?