Na wstępie chcę zaznaczyć, że budowanie długich relacji (marketing relacji) z klientem, partnerem biznesowym jest filarem każdego biznesu. Statystycznie pozyskanie nowego klienta jest przynajmniej 5-krotnie droższe niż zatrzymanie  starego  klienta. Dlatego relacje z klientami nie tylko mogą pomóc w pozyskaniu na dłuższą metę partnerów czy klientów, ale także może to pomóc w zaoszczędzeniu na wydatkach.

MARKETING RELACJI – INDYWIDUALNA KOMUNIKACJA

Marketing relacji to nic innego jak umiejętne komunikowanie się z ludźmi czyli potencjalnymi klientami. Dlaczego warto poświęcać czas indywidualnie każdej osobie z osobna? To proste przynajmniej dla mnie – klient/ partner czuje się wtedy ważny i doceniony. Na dłuższą metę takie relacje przynoszą więcej korzyści niż np. mailing do całej listy. Ja osobiście wolę poświęcać uwagę mniejszej ilości osób, które chcą coś osiągnąć i skupić się na tych ludziach niż docierać po trochu do tysięcy osób. W ten sposób słyszę tylko pozytywne komentarze na mój temat i to właśnie jest „Pozytywne Budowanie Marki  Osobistej”

Tutaj przychodzi mi do głowy pewien cytat :

 

70% naszych decyzji zakupowych podejmujemy w oparciu o to, jak jesteśmy traktowani jako ludzie, a tylko 30% bazuje na właściwościach produktu”.

 

Nawet jeśli nie masz dobrego produktu to pamiętaj, że jeżeli potraktujesz każdą osobę indywidualnie, wyjątkowo to na pewno produkt nie będzie ważny albo przynajmniej najważniejszy. Ponieważ biznes robi się z ludźmi, a nie produktami.

 

CZYM RÓŻNI SIĘ MARKETING RELACJI OD SZYBKIEJ SPRZEDAŻY?

Marketing bazujący na relacji – koncentruje się na budowaniu pewnego rodzaju długoterminowego zaufania, lojalności. Klient, z którym zbudujesz relacje kupi od Ciebie kilka – kilkanaście razy. Partner, z którym współpracujesz w jakimś biznesie na pewno dołączy do Twojej grupy w innych biznesach.

 

Marketing szybkiego celu – tutaj koncentracja jest tylko i wyłącznie na szybkiej sprzedaży. Teraz bazując na tym co wyżej napisałem, pozyskanie nowego klienta jest dużo droższe niż zatrzymanie starego klienta. Idąc dalej tym tokiem myślenia wniosek jest prosty – nie opłaca się budować szybkich sprzedaży.

 

MARKETING RELACJI – PRAWDZIWY SUKCES

Prawdziwy sukces w relacji osiągniesz dopiero wtedy, kiedy rozwiążesz problemy klienta czy poznasz go bliżej i nawiążesz dłuższą współpracę. Relacje składają się w cały długoterminowy proces, w którym uczestniczysz Ty i klient/partner. Musisz odpowiednio dopasować rozwiązania do klienta, dokładnie dowiedzieć się co go boli, jak mu pomóc. Odwdzięczy się za to lojalnością i zaufaniem oraz zostanie z Tobą na długo.  W dzisiejszych czasach nie ma problemu z przechowywaniem danych, śledzeniem poczynań partnera czy klienta i analizowania wszystkiego. Podstawą jest też personalizacja komunikacji pod osobę,  z którą budujesz relacje przez e-mail marketing, social media itd.