PLANOWANIE I CELE

#112 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Planujemy wszyscy i wszystko, jednak tylko nieliczni realizują swoje plany, wyznaczamy sobie cele, jednak nie wszyscy, a może raczej jedynie niektórzy osiągają to co sobie założyli. Dlaczego tak jest? Czy Ci, którym udaje się zrealizować swoje plany i osiągnąć zamierzone cele są w uprzywilejowanej grupie „mających lepiej”?

Nic z tych rzecz! Zapewniam Cię na podstawie doświadczenie własnego, jak i wielu osób z którymi spotkałem się na swojej drodze, że każdy kto chce może dopiąć swego i to w każdej dziedzinie swojego życia. Kluczem do wszystkiego jest bowiem, mądre planowanie i wyznaczanie sobie realnych, możliwych do zrealizowania celów.

Jak zjeść słonia, czyli planuj mądrze.

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń dla osób chcących się nauczyć się poprawnie planować jest zabawa w „Jak zjeść słonia ”. Pomyśl przez chwilę sam, czy rzeczywiście byłbyś w stanie to zrobić za jednym zamachem, a może gdybyś podzielił się z rodziną lub znajomymi byłoby łatwiej? Klucz do zjedzenia słonia jest prosty, wystarczy go podzielić na odpowiednie porcje, czyli kawałki możliwe do zjedzenia.

Podobnie rzecz ma się z każdym, choćby nie wiem, jak pozornie trudnym do osiągnięcia celem, jeśli zastosujesz prosty trik polegający na wyznaczeniu sobie pomniejszych etapów i te będziesz realizował krok po kroku to z całą pewnością dotrzesz do mety, odnosząc przy tym zamierzony sukces.

Ustalaj priorytety, wyznaczaj ramy czasowe

Inną równie dobrą metoda jest ustalanie sobie priorytetów i delegowanie zadań do realizacji według ustalonej przez siebie hierarchii ważności. Zastanów się przez chwilę co należy zrobić na początku, a co może poczekać.

Każdy cel powinien być ustalony w czasie, najlepszą metoda jest tutaj wyznaczenie sobie tzw. deadlinu, czyli terminu końcowego do którego musimy zdążyć z realizacją poszczególnych zadań. Wiesz mi lub nie, ale na wiele osób zbliżający się deadline działa, jak zimny prysznic, który popycha człowieka do działania.

Wykorzystuj narzędzia pomagające zorganizować pracę!

Najprostszym narzędziem, dzięki któremu z łatwości zorganizujemy sobie pracę, a także wyznaczymy i zapiszemy cele do realizacji jest oczywiście kalendarz. Obojętnie czy jesteś przywiązany do tradycji i lubisz pracować w sposób klasyczny czy wolisz nowinki techniczne, kalendarz powinien na stałe zagościć w Twoim życiu.

Zapisuj w nim nie tylko zadania czy terminy spotkań, ale i luźne myśli czy pojawiające się w ciągu dnia pomysły. Jeśli nie przepadasz za kalendarzami papierowymi zacznij używać kalendarza Google (więcej na ten temat znajdziesz także tutaj)

Poszukaj także aplikacji, które służą jako planery czy nowoczesne organizery, w dzisiejszych czasach niemal każdy ma smartphone, zatem nie widzę przeszkód, abyś zaczął go używać jako podręcznego terminarza.

Jeśli miałbym polecić Ci klika aplikacji, które sam używam to z całą pewnością byłyby to m.in. Sticky Notes, ale równie fajnym narzędziem jest, np. Simple Checklists.

Chcesz osiągnąć zamierzone cele? Bądź konsekwentny!

Jedną z największych bolączek trapiących większość ludzi jest brak konsekwencji spowodowany kompletnym brakiem samodyscypliny. Większość osób potrafi się zmobilizować do działania, ale tylko nieliczni potrafią wytrwać w danym postanowieniu. Niestety nie ma na to złotej rady poza jedną: działaj systematycznie i nie poddawaj się dopóki nie dopniesz swego.

Pamiętaj, że nic nie sprawia takiej satysfakcji, jak pokonywanie własnych słabości i wewnętrznego oporu. Ostatecznie nagrodą jest osiągnięcie tego o czym marzymy, więc chyba warto, prawda? ;)