KRYPTOWALUTY – PODSTAWY ANALIZY TECHNICZNEJ

#113 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Analiza techniczna kryptowalut, podobnie, jak analiza fundamentalna posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wśród osób zajmujących się rynkiem krypto znajdziemy więc i takich, którzy twierdzą, że jest ona podstawą dobrego tradingu, jak i takich którzy uważają, że jest ona zupełną strata czasu, zważywszy na to, jak delikatny i mało stabilny jest to rynek.

Osobiście jestem zdania, że nie można mieć dobrego rozeznania, jeśli pominie się analizę całkowicie, chociaż zgodzę się także ze stwierdzeniem, że jedna istotna informacja, szczególnie dotycząca Bitcoina może zatrząść całym rynkiem. Myśląc jednak o zainwestowaniu swojego kapitału w kryptowaluty należy przyjąć, że jest to giełda jak każda inna z tą różnicą, że nie kupujemy akcji czy walut, a start-upy czyli udziały w projektach biznesowych.

Jeśli zatem przyjmiemy, że rynek krypto, jest takim samym rynkiem, jak każdy to śmiało możemy przyjąć, że będzie on wrażliwy na te same bodźce co każda inna giełda na świecie, (np. na znaczące wydarzenia w międzynarodowej gospodarce czy polityce).

Mając taką wiedzą podejdziemy do sprawy rozważniej, prawda? Podobnie rzecz wygląda, jeśli posiadamy pewne informacje, których jest w stanie nam udzielić poprawnie przeprowadzona analizie technicznej. Dzięki niej możemy przyjrzeć się żywotności danej kryptowaluty, dzięki interwałom czasowym prześledzić krok po kroku, jak zachowywała się na giełdach i jak reagowała na różne istotne wydarzenia.

Analiza dostarcza nam także informacji związanych z aktualną pozycją danej kryptowaluty, jeśli prześledzimy wszystko uważne to dość szybko dostrzeżemy czy dany start-up notuje właśnie spadek czy może znajduje się na tzw. „górce”. Dzięki tym informacjom możemy w przybliżeniu poznać odpowiedni moment wejścia lub wyjścia w daną inwestycję.

Inną niezwykle ważną korzyścią, którą odnosimy, dzięki prowadzeniu analizy technicznej jest spokój emocjonalny, Analizy mają bowiem to do siebie, że pozwalają nam spojrzeć na wszystko chłodnym okiem, w końcu są oparte na jasnych, klarownych danych, a nie na emocjach, dzięki czemu możemy uniknąć sytuacji w której, np. zainwestujemy duże pieniądze w coś co było tylko „sztucznie nadmuchanym balonem”. Trzeba bowiem wiedzieć, że rynek kryptowalut jest w dużej mierze zmanipulowany przez osoby posiadające spory kapitał i to one często wywołują panikę tylko po to, żeby ugrać dla siebie, jak najwięcej, kiedy kolejne krypto będą notować korekty.

Myślę, że przekonałem Cię już do co zasadności korzystania z analizy technicznej, nie będę natomiast przekonywał Cię do tego żebyś robił to sam, jeśli wolisz korzystać z pomocy wyspecjalizowanych grup, które zawodowo zajmują się tradingiem. Oczywiście nie mam także zamiaru namawiać Cię, abyś komukolwiek płacił, jeśli uważasz, że doskonale poradzić sobie sam.

Wybór metody pozostawiam Tobie, jeśli jednak postawisz na samodzielną analizę, a do tej pory tego nie robiłeś zapraszam Cię do obejrzenia poniższego filmiku na którym moi partnerzy biznesowi w prosty i przejrzysty sposób wytłumaczą Tobie, jak poruszać się po najpopularniejszej  obecnie stronie, która służy do tradingu, czyli po tradingview.com