KOPANIE KRYPTOWALUT – CZY TO SIĘ OPŁACA?

#122 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Mining, czyli samodzielne kopania kryptowalut jest obecnie bardzo popularnym trendem wśród osób zajmujących się inwestowaniem w ten segment rynku. Takie samodzielne wydobycie nie polega oczywiście na wydłubywaniu monet spod ziemi, co może sugerować nazwa, a na górnictwie kryptograficznym, czyli zatwierdzaniu nowych bloków i dołączanie ich do już istniejącego łańcucha, tzw. blockchaina.

Popularność mining zawdzięcza przede wszystkim możliwości stałego powiększania portfela posiadanych przez nas kryptowalut. Dzięki posiadaniu sprzętu umożliwiającego kopanie lub też udziałów w polu wydobywczym, przez cały czas budujemy sobie pasywne źródło dochodu do którego jakby nie było dąży większość z nas.

Poza tym kopiąc kryptowaluty nie musimy znać się na giełdzie czy tradingu, do pozyskiwania kolejnych monet wystarczy nam posiadany sprzęt. Kopanie jest bowiem tak prostym procesem, że może tym się zająć praktycznie każdy, nawet ten kto nie posiada właściwie żadnego doświadczenia w tym zakresie.

Czym jest koparka?

Koparka służąca do wydobycia kryptowalut to tak naprawdę komputer obliczeniowy albo karta graficzna o dużej mocy, dzięki której sprzęt jest w stanie rozwiązywać zawiłe zadania kryptograficzne. Górnicy nagradzani są właśnie za rozwiązanie takich zadań, które tworzą bloki we wspomnianym wcześniej łańcuchu blockchain.

Analogia koparki jednoznacznie kojarzącej się z urządzeniem służącym do wydobycia surowców z ziemi wzięło się z porównania kryptowalut do złota, którego podobnie jak krypto jest ograniczona ilość.

Oczywiście na dzień dzisiejszy mamy na rynku całe mnóstwo kryptowalut, ale każda z nich jest ograniczona pewną ilością po przekroczeniu, której zakończy się ich wydobycie.

Czy mining się opłaca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ ostateczny zysk zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest posiadany przez nas sprzęt, jeśli przykładowo kopiemy na własnym komputerze to prawdopodobnie zysk może nie być zbyt duży. Musimy bowiem eksploatować swoje narzędzia praktycznie przez całą dobę, dostarczyć im dużej mocy obliczeniowej, a więc zainwestować w specjalnie do tego celu „podkręcone” karty graficzne oraz pamiętać o cenie prądu, który będzie potrzebny do pracy.

Drugą kwestią związaną z opłacalnością jest poziom wydobycie określonej kryptowaluty. Należy pamiętać o tym, że czym więcej osób kopie daną krypto tym trudność wydobycia większa, zatem aby takie kopanie się nam opłaciło musimy co jakiś czas inwestować w nowe, silniejsze koparki.

Metody kopania kryptowalut

Istnieje kilka metod pozwalających na kopania kryptowalut, jedną z nich jest wspomniane już przeze mnie wydobywanie monet na własnym sprzęcie, który stoi u nas w domu. Drugą wykup udziałów w kopalni, czyli specjalistycznym przedsiębiorstwie zajmującym się profesjonalnym wydobyciem.

Obie metody mają oczywiście zarówno swoje wady, jak i zalety, a wybór każdej z nich zależy tylko i wyłącznie od nas.

Jeśli chcesz dołączyć do osób, które, np. wydobywają Bitcoina, czyli najpopularniejszą kryptowalutę świata to kopanie jej w domu będzie wiązało się z zakupem bardzo drogiego sprzętu (rzędu kilkunastu tysięcy złotych), ale już inne kopiąc inne coiny na własnym sprzęcie może nam się to bardziej opłacać niż wykup udziałów w kopalni.

Wszystko także zależy od tego czy chcemy zainwestować w zakup profesjonalnych koparek czy może sami jesteśmy w stanie odpowiednio zsynchronizować kilka kart graficznych, tak aby były w stanie kopać kryptowaluty. W końcu nie brakuje na świecie zapaleńców, którzy świat komputerów znają od podszewki, prawda? ;)

Niewątpliwym plusem wykupienia udziału w kopalni będzie natomiast dochód bez konieczności zakupu sprzętu czy brak problemu, jakim jest dostarczeniu urządzeniu odpowiedniego poziomu prądu.

Kopalnie podobnie jak koparki, które zostały przez nas samodzielnie złożone (także przez firmy zewnętrzne) pozwalają na wydobycie różnych coinów, które działają na tym samym algorytmie, nie ma natomiast takiej możliwości jeśli zakupi się sprzęt dedykowany dla określonej kryptowaluty (!).

Listę kryptowalut, które opłaca się wydobywać znajdziesz tutaj Najbardziej opłacalne to te do miejsca 10.