RODZAJE SPRZEDAŻY – MARKETING SIECIOWY MLM

#135 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Marketing sieciowy ( z ang. Multi Level Marketing) zwany także marketingiem wielopoziomowym to system sprzedażowy oparty na przekazywaniu towaru lub usług od producenta lub usługodawcy do ostatecznego odbiorcy. Opiera się on jednak na wynagradzaniu poszczególnych dystrybutorów przez co staje się „wielopoziomowy”, zupełnie inny od powszechnie stosowanego systemu sprzedaży sklepowej lub hurtowej.

Kolejną cechą wyróżniającą ten rodzaj marketingu od innych jest jego dostępność, jest to bowiem ten rodzaj biznesu w którym może się odnaleźć dosłownie każdy i to bez względu na  stan posiadania, wiek, wykształcenie czy dotychczasowe doświadczenie zawodowe.

Poza tym MLM to możliwość rozwoju dla wszystkich bez względu na to, jakim kapitałem dysponuje się w momencie podpisania umowy dystrybutorskiej. Bardzo wiele osób zaczyna praktycznie od zera, wykupują jedynie tzw. pakiety startowe, a w krótkim czasie zaczynają zarabiać naprawdę dobre pieniądze. Związane jest to z podstawową zasadą MLM-u, czyli dzieleniem się pieniędzmi ze wszystkimi dystrybutorami tworzącymi sieć, a nie tylko z tymi, którzy wspięli się na sam szczyt.

Oczywiście to w jaki sposób dzielone są pieniądze, kwestia samej dystrybucji czy wysokość prowizji naliczanej dla liderów (osób, które zbudowały dobrze działające zespoły) może być różna, podobnie jak różne są firmy działające na zasadzie marketingu sieciowego, jednak cechą wspólną dla wszystkich jest budowanie relacji pomiędzy ludźmi, polecanie produktów i wynagradzanie za te czynności swoich partnerów.

Równie ważnymi cechami wyróżniającymi ten rodzaj sprzedaży są m.in.:

  • możliwość pracy z domu i to w sposób, który Tobie najbardziej odpowiada (online lub np. przez telefon), możesz także organizować spotkania sprzedażowe albo działać w inny dogodny dla siebie sposób;
  • brak stałych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, nie ryzykujesz, że zbankrutujesz;
  • większość MLM-ów to stabilne projekty działające na rynku przez długi czas;
  • dostajesz niemal do ręki gotowy biznes w komplecie z pakietem szkoleń za które w innych warunkach musiałbyś zapłacić spore pieniądze;
  • marketing sieciowy to swoista szkoła życia, uczy Cię nawiązywania i utrwalania pozytywnych relacji z innymi ludźmi;
  • MLM wpływa na rozwój osobisty, pozwala uzyskać większą pewność siebie, uczy nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi;
  • znajomości i relacje jakie zawiązałeś przy okazji tego rodzaju biznesu zostają z Tobą praktycznie na całe życie;
  • brak tzw. „szklanego sufitu:, czyli zarabiasz tymi więcej im więcej masz aktywnych osób w swojej strukturze.

Pamiętaj jednak, że podstawową zasadą, jaką warto się kierować przy wyborze konkretnej firmy działającej w ramach marketingu wielopoziomowego jest osobiste przekonanie co do jakość i wartości promowanego przez nią produktu. Tylko wtedy będziesz w stanie skutecznie polecić go innym, kiedy sam staniesz się jego największym fanem ;)

Przy tej okazji warto także wspomnieć, że MLM daje Tobie możliwość doboru osób z którymi chcesz pracować, wybieraj zatem mądrze, ponieważ możesz być pewien, że dobry zespół zapewni Ci zarobek na długie lata.

Jeśli zainteresowałem Cię tą formą sprzedaży, jednak nie jesteś przekonany czy wiedza, którą posiadasz jest wystarczająca, aby zacząć, odsyłam Cię do książki Erica Worre’a, – „Bądź Pro!” z której dowiesz się jak stać się profesjonalnym marketerem sieciowym.