PSYCHOLOGIA RYNKU – NEGATYWNE EMOCJE

#119 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Rynek kryptowalut jest stosunkowo młodym rynkiem inwestycyjnym, jednak w kwestii emocji inwestorów niewiele, a może raczej w ogóle nie różni się niczym od innym rynków.

Grając na giełdzie kryptowalut ludzie zmagają się zatem dokładnie z tymi samymi uczuciami co inni inwestorzy. Nie trudno się domyśleć, że tam gdzie w grę wchodzą pieniądze pojawia się strach, żądza, chciwość czy złość.

Dziwne by było, gdyby było inaczej, niemniej jednak sztuką jest, aby nauczyć się rozpoznawać własne stany emocjonalne, nazywać je prawidłowo, a następnie nauczyć się nad nimi panować.

Jeśli miałby wymienić i nazwać najczęściej występujące uczucie, które towarzyszy niemal każdemu inwestorowi podczas zawierania transakcji wskazałbym na strach. Wszyscy bowiem boją się stracić pieniądze, nawet jeśli przyjmiemy sobie, że inwestujemy tzw. luźne środki to w i tak pewnym momencie pojawia się lęk przed ich utratą.

Nic w tym dziwnego, pamiętajmy o czym wielokrotnie mówiliśmy podczas naszych transmisji na You Tube – strach jest najpierwotniejszą emocją w ludzkim życiu. Jest zakorzeniony niezwykle głęboko i przekazywany z pokolenia na pokolenie w naszym kodzie genetycznym.

Niemniej jednak możemy nauczyć się go opanowywać i nie działać pod jego wpływem, to niezwykle istotne, abyś podejmował decyzje finansowe rozsądnie i ze spokojną głową.

Jeśli nie wiesz jak poradzić sobie ze strachem zapraszam Cię do zapoznania się z artykułem na ten temat, który znajdziesz tutaj Natomiast na potrzeby niniejszego opracowania wspomnę tylko, że podstawą do wyzbycie się uczucia strachu jest wiedza i doświadczenie.

Równie często jak z poczuciem strachu inwestorzy muszą zmagać się z uczuciem żalu i to nie tylko z powodu straty, ale i niskiego zysku. Oczywiście nie ma tu nic do rzeczy ile się dokładnie zarobiło, ważniejszym jest ile chciało się zarobić.

Nic na to nie poradzimy, że tam gdzie w grę wchodzą pieniądze nieustanie pojawia się niedosyt i zwykła chciwość. Oczywiście są to bardzo zgubne uczucia i działanie pod ich wpływem może doprowadzić do niewłaściwych decyzji inwestycyjnych.

Jest jednak dość prosty sposób na opanowanie własnej chciwości, wystarczy ustalić sobie jakiś procent zysku, który chcemy osiągnąć i się go konsekwentnie trzymać ( i to nawet wtedy, kiedy wszystko wskazuje na to, że dana kryptowaluta może poszybować do góry).

Pamiętaj, że jeśli będziesz postępował według raz ustalonych zasad masz szansę nie ulegać złości, kolejnej zgubnej emocji. Przypomnij sobie, jak impulsywnie potrafisz zareagować, jeśli poniesie Cię złość. Pół biedy jeśli zrobisz to w życiu prywatnym, na giełdzie nie możesz do czegoś takiego dopuścić.

Jak sobie radzić z negatywnymi emocjami?

Aby panować nad własnymi stanami emocjonalnymi warto prowadzić coś w rodzaju dzienniczka traidera, wystarczy żebyś za każdym razem kiedy otwierasz i zamykasz pozycję poobserwował i zapisał własne emocję, Zawsze także zanotuj dlaczego postąpiłeś w ten, a nie innym sposób.

Warto także żebyś uświadomił sobie i zapamiętał, że najważniejsze przy inwestowaniu są trzy podstawowe zasady:

  1. Umiejętne zarządzanie własnymi emocjami
  2. Zarządzanie własnym kapitałem
  3. Analiza techniczna i strategie

Jeśli opanujesz je do perfekcji masz wielką szansę stać się naprawdę dobrym inwestorem i liczącym się graczem, nie tylko na giełdach kryptowalut.