PSYCHOLOGIA RYNKU KRYPTO

#118 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Rynek kryptowalut podobnie, jak inne rynki inwestycyjne bezsprzecznie kieruje się kilkoma podstawowymi zasadami. Podobnie rzecz wygląda z inwestorami, którzy reagując na wahania cen mogą tymże rynkiem odpowiednio sterować.

Oczywiście to w jaki sposób zachowują się kupujący lub sprzedający również zależy od kilku czynników, m.in. od ich doświadczenia, wiedzy, ale także cech charakteru.

Jakimi zatem cechami powinien wyróżniać się człowiek, który chce zająć się inwestowaniem? Przede wszystkim powinien być cierpliwy, ponieważ rynek krypto ma to do siebie, że choć dynamiczny, potrafi niejednego wystawić na próbę czasu. Jak zauważył jeden z moich partnerów biznesowych: „Zawód traidera to nic innego, jak odpowiednie przygotowanie się do inwestycji (nauka analizy technicznej), załadowanie się w pozycję i … czekanie, czasami przez bardzo długi okres czasu”.

Oczywiście należy przy tym pamiętać, że ta nasza cierpliwość będzie w międzyczasie wystawiana na liczne pokusy, a zainwestowane pieniądze mogą zacząć z czasem uwierać. Dlatego też kolejną niezwykle ważną cechą charakteryzującą dobrych graczy giełdowych jest samodyscyplina i wiara w siebie. Te dwa tematy były już wielokrotnie poruszane podczas poniedziałkowych Burz Mózgu Akademii, które można oglądać na naszym kanale You Tube, zatem na potrzeby niniejszego artykułu dodam tylko, że obie cechy są wyuczalne i ściśle związane z naszym doświadczeniem i posiadaną przez nas wiedzą.

Jeśli jesteś rzetelny i podszedłeś do tematu naprawdę poważnie to zakładam, że posiadasz już niezbędne podstawy w kwestii analizy technicznej, zatem jeśli z Twoich wyliczeń wynika niezbicie, że inwestycja w daną krypo się opłaci, to nie pozostaje Ci nic innego, jak cierpliwie poczekać. Trzeba oczywiście przy tym uważać na pułapki spekulantów, którzy z sobie tylko znanych powodów manipulują rynkiem wpływając znacząco na kurs danego waloru.

Jeśli jednak nie jesteś do końca pewien swoich umiejętności odsyłam Cię do filmików dostępnych na kanale Akademii, a także do książki Alexsandra Eldera, pt. ”Zawód inwestor giełdowy”, która choć nie omawia stricte rynku krypto, świetnie ukazuje mechanizmy rządzące innymi rynkami inwestycyjnymi, a które z łatwością można przenieść na giełdy kryptowalut.

Równie ważną cechą i do tego niezbędną przy rozsądnych inwestowaniu jest racjonalizm, nic tak bowiem nie pomaga przy obracaniu  własnymi pieniędzmi, jak trzeźwy umysł i pozbawiony emocji osąd. Nie jest to z całą pewnością łatwa sprawa, takie ochłodzenie emocjonalne, szczególnie, że jakby nie było obracamy własnymi, często ciężko zarobionymi pieniędzmi. Niemniej jednak racjonalne podejście jest niezbędne, ponieważ tylko wyzbywając się uczuć i pozostając obojętnym, jesteśmy w stanie zapanować nad własnymi nastrojami, a to one są na rynku inwestycyjnymi Twoim największym wrogiem.

Pamiętaj także o tym, że „na rynku grają pieniądze, a nie układy świecowe” musisz zatem podejść do sprawy z pewną dozą spokoju, ale i wiedzy. Zauważ także, że pomimo chwiejności tego rynku jest on pierwszym, który pozwala zarobić naprawdę duże pieniądze nawet pomniejszym inwestorom.

Zawsze zwracaj także uwagę na emocje, jakie towarzyszą Ci na różnych etapach Twojej inwestycyjnej podróży, analizuj i zapamiętuj momenty w których przeżywałeś poszczególne stany emocjonalne. Być może zbyt szybko ulegasz panice albo stajesz się chciwy przez co nie jesteś w stanie racjonalne reagować.

Rozwijaj się, ucz, doświadczaj. Dąż do tego, aby w przyszłości być samodzielnym inwestorem, w końcu nie po to zająłeś się inwestowaniem żeby to inni decydowali o Twoich pieniądzach, prawda? ;)