POSTAWA MENTALNA W BIZNESIE

#103 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Postawą mentalną nazywamy całość przekonań, którymi kierujemy się przy podejmowaniu decyzji i to zarówno biznesowych, jak i w życiu codziennym. Na naszą postawę ma oczywiście wpływ cała masa czynników, jednak sporą część pożądanych cech  możemy w sobie wypracować.

Na początek warto się skupić na rozwoju osobistym, musimy poznać swoją wartość, potrafić panować nad własnymi emocjami, a do biznesu podchodzić „na zimno” i z „jasną głową”. Tylko tak przygotowani będziemy w stanie dobrze ocenić ryzyko i oszacować prawdopodobne zyski.

Równie ważną sprawą jest wypracowanie w sobie podejścia holistycznego, czyli całościowego. Absolutnie nie polecam „rozmieniania się na drobne”, owszem warto dywersyfikować, jednak należy to robić mądrze i przede wszystkim zadbać o wypracowanie sobie własnej marki, a nie szybkiego zysku. Wierz mi lub nie, ale najwięcej w biznesach sieciowych osiągają nie Ci, którzy liczą na łatwy zarobek, ale Ci, którzy zbudowali wokół siebie społeczność.

Doskonałym przykładem biznesów uczących tzw. kompetencji miękkich (m.in. umiejętności poprawnego komunikowania się z innymi) i budowania relacji, są wszelkiego rodzaju MLM-y, ponieważ biznesy sieciowe to przede wszystkim ludzie z którymi chcąc nie chcąc musimy się komunikować. Jeśli więc jesteś początkujący w biznesach online, zacznij od MLM ;)

Niezwykle istotną umiejętnością jest także odpowiednie wykorzystanie posiadanych informacji, w tym celu najlepiej znaleźć sobie „mentora” lub grupę marketingową z którą mógłbyś współpracować. Oczywiście nie licz na to, że te osoby pojawią się same, wyjdź im naprzeciw, a przede wszystkim daj coś od siebie. Z całą pewnością posiadasz jakieś umiejętności, które mogą przydać się innym, wystarczy tylko, że ich w sobie poszukasz i zechcesz się nimi podzielić.

Pamiętaj także o tym, że każdej nauce musi towarzyszyć porażka, nie traktuj jednak każdego „upadku”, jak końca świata. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że „wczorajsza porażka to dzisiejszy nauczyciel”. Zatem podnoś głowę, wyciągaj wnioski i idź dalej, w końcu ten nic złego nie zrobi, co nic nie robi. Nie da się iść przez życie bez bólu, podobnie w biznesie nie ma możliwości osiągania wyłącznie sukcesów, niemniej jednak niech „wypadki przy pracy” staną się dla Ciebie najlepszymi nauczycielami.

I na koniec dobra rada, nie traktuj projektu biznesowego jak etatu. Biznesy sieciowe mają to do siebie, że dziś są, a jutro może ich nie być. Traktuj firmę, jak narzędzie, które ma Ci pomóc w osiągnięciu konkretnego celu. Nie identyfikuj się z nią bezpośrednio, to nie jest Twój biznes, to rzecz, która ma przynieść Ci korzyści finansowe.

A jeśli mimo wszystkich Twoich wysiłków nadal nie masz odpowiednich wyników, nie zniechęcaj się. Pracuj nad sobą, nie krytykuj innych, nastaw się na działanie, buduj relacje i uczciwie zastanów się nad tym „co robisz kiedy nikt nie patrz”. Czy aby na pewno postępujesz tak, jak powinieneś? Czy może raczej odpuszczasz sobie, a potem dziwi Cię brak sukcesów?