KWADRANT PRZEPŁYWU PIENIĘDZY – INWESTYCJE

#84 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Kwadrant przepływu pieniędzy jest terminem wprowadzonym przez czołowego amerykańskiego biznesmena i autora wielu książek motywacyjnych – Roberta Kiyosakiego.  Termin ten pochodzi z książki o tym samym tytule i związany jest ze sposobem zdobywania kapitału przez poszczególnych ludzi.

W książce znajdziemy graficzny wykres, dzięki któremu autor dzieli ludzi na cztery grupy, mamy więc osoby pracujące na etacie (E), samozatrudnionych S (przedsiębiorców prowadzących małe firmy), biznesmenów (B) oraz inwestorów (I).

Dziś chcę Cię zapoznać z tą częścią kwadrantu, którą autor oznaczył literką I, związaną z tymi osobami, które zajmują się INWESTOWANIEM.

Inwestorów Kiyosaki umieścił po prawej stronie kwadrantu przepływu pieniędzy, dokładnie tam gdzie osoby prowadzące biznes. Inwestorzy są więc bezpośrednio związani z biznesem, jednak są już na takim etapie swojej „zawodowej” drogi, że mogą żyć z odsetek płynących z posiadanego kapitału. Są oni tzw. rentierami.

Według definicji zaczerpniętej z Wikipedii, rentier jest to „osoba utrzymująca się z dochodów płynących od posiadanego kapitału, nieruchomości, odsetek od papierów wartościowych (akcji, obligacji itp.) lub wkładów bankowych”. Jest więc to człowiek, który kolokwialnie mówiąc – nie musi pracować żeby żyć. To człowiek, który swego czasu zarobił duże pieniądze i w obecnym momencie swojego życia ten zarobiony i odpowiednio zainwestowany majątek pracuje na jego utrzymanie.

Bycie rentierem to wg Roberta Kiyosakiego ostateczny cel, jaki może osiągnąć osoba chcąca pomnożyć swój majątek. W książce znajdziemy mnóstwo cennych porad dotyczących lokowania pieniędzy, m.in. żelazną zasadę 10%, czyli inwestowania każdego miesiąca 10% swoich dochodów.

Ja do tej inwestycyjnej układanki dorzuciłbym jeszcze regułę dywersyfikacji posiadanego majątku. Wielokrotnie podkreślałem to w swoich wypowiedziach, ale pewne prawdy trzeba powtarzać sobie i innym bez końca. Zatem: dywersyfukuj swoje pieniądze!!! Nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka!!! Inwestuj mądrze i zawsze w kilka źródeł!!!

Z moich osobistych doświadczeń i obserwacji wynika, że większość inwestorów dąży do tego, aby lokować swoje środki na rynku nieruchomości.

Jednak, aby samemu stać dobrym inwestorem nie wystarczy posiadać odpowiedniego kapitału i go zainwestować, choćby we wspomniane wcześniej nieruchomości. Dobry inwestor musi posiadać szereg cech, które nie są domeną „zwykłych ludzi”. Taka osoba powinna wyróżniać się cierpliwością, być pracowita, kreatywna, doceniać innych, potrafić uczyć się przez całe życie i otaczać się ludźmi lepszymi od siebie.

Jeśli więc chcesz stać się inwestorem podpatruj życie tych, którzy osiągnęli ten zawodowy pułap. Korzystaj z ich rad i mądrości życiowych, zmień także swoje nawyki finansowe, popracuj nad własną mentalnością.

Pamiętaj, także o tym, że w dobie Internetu masz więcej możliwości, możesz inwestować mniejsze pieniądze i korzystać z darmowego zasięgu, jakie dają social media. Możesz rozwijać się inwestując w rynki, które wcześniej nie istniały, np. w kryptowaluty.

Jeśli natomiast chcesz uczyć się od tych, którzy osiągnęli już poziom rentiera skontaktuj się ze mną za pomocą strony internetowej Akademii Milionerów. Znajdziesz mnie tutaj