Co to jest piramida finansowa? Wiesz już, co to jest MLM. Wiesz, że jest to sposób dystrybucji produktów lub usług. Wiesz także, za co zarabia się pieniądze w Marketingu Wielopoziomowym.

Zgodnie z obietnicą dzisiaj wyjaśnimy sobie, co to jest piramida, w rozumieniu jej jako system zarobkowy.

Większość osób, gdy rozmawiamy z nimi o MLM, niemal natychmiast kojarzy ten sposób sprzedaży z piramidą. Gdy jednak zapytam taką osobę, czym w jej rozumieniu jest piramida, najczęściej nie otrzymuję jednoznacznej odpowiedzi lub odpowiedź brzmi, że jest to coś takiego, gdzie trzeba wciągać inne osoby do sieci, a ci na górze zarabiają najwięcej, bo ci na dole wpłacają pieniądze.

Kto dokładnie przeczytał poprzednie części kursu, wie doskonale, MLM tak nie działa. Poza tym organizowanie tego typu piramid, w których nie ma obrotu produktami, od dawna jest zabronione przez prawo, nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich cywilizowanych krajach Świata!

Poza tym plany wynagradzania w nowoczesnych systemach sprzedaży organizowanych jako Marketing Wielopoziomowy są tak ułożone, aby partnerzy, którzy zaczęli współpracę nawet kilka lat później od swoich poprzedników, mogli zarobić dokładnie tyle samo, co oni, a często zarabiają więcej!

 

Czym więc jest piramida?!

 

Jak jest napisane wyżej, jest to na pewno system finansowy, gdzie zysk i obrót pochodzi z wpłat pieniężnych nowych uczestników systemu.

Najczęściej tego typu systemy były tak zaprojektowane, aby pieniądze kumulowały się na najwyższych poziomach struktury. Taki system nie mógł przetrwać długo, bo w przypadku zmniejszającej się ilości chętnych do udziału w systemie następował wolniejszy lub szybszy rozpad i całkowita likwidacja. Osoby, które przystępowały do systemu krótko przed jego likwidacją nigdy nie odzyskiwały swoich pieniędzy.

Takie systemy działały w naszym kraju w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia i skrzywdziły wielu ludzi. Pozostawiły po sobie niechęć do wszelkiego rodzaju działalności w systemie wielopoziomowym. Trzeba też powiedzieć, że na systemie wielopoziomowym, hierarchicznym, jest oparta nie tylko cała nasza gospodarka, ale również cywilizacja.

Z tego faktu mało kto zdaje sobie sprawę! System każdego demokratycznego państwa, firmy, armii, wszelkiego rodzaju urzędów i instytucji to system wielopoziomowy! Gdyby takie systemy przedstawić graficznie, przybrałyby postać zbliżoną do trójkąta. Tak więc, sam fakt istnienia wielu poziomów w strukturze organizacyjnej nie decyduje o piramidalności systemu.

Piramida to z założenia oszukańczy system, w którym nie występują żadne produkty lub są one fikcyjne dla zatuszowania piramidalności, albo zupełnie nieprzydatne.

Na zakończenie jeszcze jedno wskazanie na skrajną różnicę pomiędzy MLM a piramidą. MLM tworzą producenci, aby zorganizować w ten sposób sprzedaż swoich produktów.

 

Pozdrawiam,
Michał Kupczyk