Oszczędzanie – słowo niemodne, staroświeckie, dla niektórych nierealne. Tymczasem każdy z nas chyba nieraz planował sobie odłożenie jakiejś kwoty na dowolny cel. Niestety przeważnie kończyło się to tylko na planach. Dlaczego? Dlaczego nigdy nie udaje nam się zaoszczędzić odpowiedniej sumy pieniędzy? Czy zastanawiałeś się kiedyś, że oszczędzanie to pewna umiejętność a nawet powiedziałbym sztuka! A więc, jeśli nie jesteś z natury konsekwentny, systematyczny i wytrwały, to po prostu musisz się tej sztuki nauczyć i wypracować w sobie pewne nawyki a także dowiedzieć się o praktycznych sposobach efektywnego oszczędzania.

Jeśli właśnie w tej chwili jesteś na przymusowych wakacjach i  tym samym masz dużo wolnego czasu polecam ci książkę Michała Szafrańskiego pt.: ”Finansowy Ninja”, która bagatela zawiera 536 stron praktycznych rad pięknie wpisujących się w polskie realia. Ale jeśli jesteś właśnie pomiędzy wciąganiem makaronu z twojego spaghetti a naciąganiem leginsów na Zumbę to przeczytaj kilka moich spostrzeżeń, które mogą ci się przydać… Mógłbym ci kazać kupić trzy świnki skarbonki i do dwóch z nich wrzucać codziennie resztę z zakupów lub po 5zł za przeklinanie w miejscu publicznym. Trzecia na „żółciaki”, bo grosz do grosza i będzie kokosza ;) Zapewne tym sposobem do emerytury, pod warunkiem, że masz teraz 7 lat uzbierasz niezłą sumkę, za którą pojedziesz na ostatnie wakacje swojego życia! Hehe ;)

Ale to przecież byłoby zbyt proste, dlatego zanim dam ci kilka przydatnych rad które sam zacząłem stosować w swoim życiu, musisz wiedzieć, że dla każdego droga do oszczędzania będzie inaczej wiodła. Drogę tę będą wyznaczać sytuacja w której się obecnie znajdujesz oraz ustalone przez ciebie priorytety.

A więc zacznijmy od:

 1. Ograniczenie kosztów stałych

Załóżmy, że wynajmujesz wspólnie z partnerką mieszkanie dwupokojowe w bloku – wynajmij kawalerkę na rok/dwa, w ten sposób możesz obniżyć koszty nawet o 400zł! W skali dwóch lat mógłbyś odłożyć ok. 9600zł lub raz na kwartał polecieć na City Break do Paryża, Londynu czy Mediolanu.

Przejrzyj wszystkie umowy z abonamentami dot. używania mediów (telefonia, internet, tv )  w tym dostawy energii . Podam ci jeszcze jeden przykład jak zaoszczędzić przynajmniej 25% na Telefonie + Abonament.
Postanowiliśmy pokazać to na przykładzie Iphone 6s 124gb i mamy do wyboru:

 

 1. Zakup telefonu na abonament z Play na 24miesiące 245zł/miesiąc = 5880zł
 2. Zakup telefonu na raty + abonament 29,90 zł z Fm Group Mobile. I tu rozwinę ile możemy zaoszczędzić w skali miesiąca a więc:
  – Apple Iphone 6s 124gb Gold – mediamarkt.pl 3349 zł

– Kredyt gotówkowy Ing Bank Śląski- 3350zł na 24 miesiące, 1 rata=153zł
Abonament Fm Group Mobile 29,90zł(No limit, 5gb internetu)= 24 * 29,90 = 717zł – *

 • Abonament za 1gr

Wystarczy, że będziesz polecał dowolne abonamenty (nawet te promocyjne) nowym lub obecnym Klientom FM MOBILE, a sam będziesz płacił tylko 1 grosz za swój abonament. 1 polecenie a następny rachunek będzie cię kosztował 1gr

 

Telefon na raty + Abonament – 153 zł + 29,90 zł = 182zł albo 153 zł + 0,01zł (polecenie abonamentu) = 153,01 zł

Telefon na abonament w Play = 245zł

 • 245– 182 zł = 63zł/miesięcznie ! ! !
  2.Zwiększenie przychodówNajlepszym sposobem na zwiększenie przychodów jest podjęcie dodatkowej pracy, np. na ¼ etatu lub podjęcia zlecenia pracy, którą możemy wykonywać w domu. Najpopularniejszą dodatkową możliwością dla każdego jest podjęcie współpracy z firmą działającą w systemie MLM i zarabianie na prowizji ze sprzedaży. Realna kwota bez większego wysiłku, to miesięczny przychód na poziomie od 200zł – 400zł co w skali 24 miesięcy daje nam od 4800zł – 9600zł

  3.Systematyczne zwiększanie skali oszczędzania

  Gdy z całego etatu wraz z partnerką potraficie odłożyć miesięcznie np. 600zł, to gdy uda wam się zwiększyć przychody (patrz pkt 2) o 400zł to 200zł dodajcie do swoich miesięcznych oszczędności a resztę na przyjemności. W taki sposób zwiększycie swoje oszczędności aż o 33(3)% w skali miesiąca ! ! !

  4.Umiejęne pomnażanie pieniędzy

  Inwestycje swoich nadwyżek finansowych z jednoczesnym dbaniem o ochronę zgromadzonego kapitału.

  Jeżeli jesteś członkiem Akademii Milionerów to najprawdopodobniej powinieneś wiedzieć jak pomnożyć swoje pieniądze, bo jest to twoim obowiązkiem jak to mówi Ireneusz Fudro : )

  Myślę, że trzy wcześniejsze pkt to pewien fundament do stania się niezależnym finansowo, ale ten element czyli pomnażanie swoich pieniędzy jest czołowy, o zasadniczym znaczeniu bo… to czy będzie nas stać na nową Mazde czy dwuletnie Porsche to chyba jest różnica prawda?
  Albo to czy będziemy mieli na własność dwa mieszkania a sześć ? Pomnożenie to znaczy dwa lub kilka razy więcej..

  Jak dobrze ,że ktoś nam to wszystko pokazał, teraz my musimy pokazać innym i dać im tą szanse!

   

  5.Dążenie do bycia jak najlepszym w tym, co się robi

  Najlepiej by było to coś co jest naszą pasją lub co po prostu sprawia nam przyjemność. Wtedy prace ciężko nazwać „pracą”. Ważne jest też doskonalenie umiejętności nie tylko które lubimy ale co przynoszą nam zyski i nie mówię tu o jakimś zmuszaniu czy zatracaniu się dla monety.. nie nie szanujemy się, prawda ?

  Wszystkie elementy do stania się niezależnym finansowo wiążą się ze sobą ściśle. By móc zwiększyć skale regularnych oszczędności musimy zwiększyć przychody, w tamtym pkt podałem to na przykładzie sprzedaży w jednej z firm tak ? By móc więcej dorabiać, musimy więcej sprzedawać a więc musimy dążyć do bycia jak najlepszym sprzedawcą.

   

  A więc tak to wszystko wygląda w pigułce, wydaje się to łatwe. No tak w teorii wydaje się proste, gorzej już w rzeczywistości a więc musimy być konsekwentni i pamiętać co nas czeka na szczycie góry. Pomyślmy sobie za 10 lat dom poza miastem, raz na kwartał wakacje, bezpieczny samochód i możliwość wysłania dzieci na studia jakie tylko sobie pomarzą .

  Właśnie wtedy gdy o tym pomyślimy to wiemy, że warto odkładać te „parę stówek” i mądrze nimi operować

  Podsumowując schemat oszczędzania wygląda tak

  ZAROBKI – WYDATKI = OSZCZĘDNOŚCI

  Oszczędność jest tylko wtedy gdy przychody są wyższe od kosztów. Niestety nie wszystko takie piękne i ten scenariusz może wyglądać trochę inaczej np.
  DUŻE ZAROBKI – WYŻSZE WYDATKI = DŁUG

  DUŻE ZAROBKI – NIŻSZE WYDATKI = OSZCZĘDNOŚCI

  MAŁE ZAROBKI – WYŻSZE WYDATKI = DŁUG

  MAŁE ZAROBKI – NIŻSZE WYDATKI = OSZCZĘDNOŚCI

   

  Jak widać wcale wysokość pensji nie decyduje o zamożności. Można zarabiać dużo, przy czym wydawać więcej nie myśląc w ogóle co by się stało gdybym jutro stracił prace ? Nie musimy zarabiać „kokosów” ale będąc oszczędnym można być bardziej bezpieczniejszym o jutro niż ci którzy zarabiają już powiedzmy te „kokosy” a dużo wydają.

   

  Jeżeli zainspirował cię mój artykuł na temat stania się niezależnym finansowo, zostaw komentarz co o tym myślisz i jakie tematy chciałbyś żebym poruszył na moim blogu. Artykułów będzie coraz więcej, będą one dotyczyły oszczędzania, budowy wizerunku i wszelkich tematów dotyczące rozwoju osobistego ale także o moim życiu, hobby itd.