ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM

#101 Burza Mózgów Akademii Milionerów

 

Pracując w marketingu sieciowym lub w jakimkolwiek innym biznesie online prawdopodobnie dość szybko będziesz miał dostęp do sporej ilości pieniędzy. Jeśli więc do tej pory nie zarabiałeś dużo może pojawić się u ciebie klasyczny problem dotyczący zarządzaniem kapitałem.

Co zatem należy zrobić, aby nie roztrwonić zarobionych pieniędzy? Odpowiedź nasuwa się sama: zainwestować! Ale jak zrobić to z głową?!

Inwestuj, ale mądrze!

Na początku zastanówmy się czym w ogóle jest zarządzanie kapitałem, wg mojej wiedzy jest to nic innego, jak umiejętne inwestowanie posiadanych środków po to, aby je pomnożyć i uzyskać oczekiwany zysk.

Z całą pewnością takie pomnażanie wiąże się z inwestowaniem, niemniej jednak należy pamiętać, że inwestując zawsze możemy stracić, trzeba więc być przygotowanym do tego procesu także w sposób mentalny.

Inną niezwykle ważną kwestią związaną z inwestowaniem jest czas, przy większości inwestycji odgrywa on kluczową role. Nie ma tu większego znaczenia w co inwestujemy, jeśli chcemy pomnażać musimy trochę poczekać. Mamy więc tutaj do czynienia z klasycznym modelem „zamrażania” własnych pieniędzy, jeśli więc chcemy inwestować to tylko te środki, które nie są nam niezbędne do „przeżycia”.

Umiejętne zarządzanie własnym kapitałem to także zastosowanie podwójnej dywersyfikacji, inwestując dywersyfikuj zatem zarówno pieniądze, jak i ryzyko. Zaoszczędzisz sobie w ten sposób stresu i zwiększasz szansę na odpowiedni zysk.

Nie wiesz czym jest dywersyfikacja? Więcej na ten temat znajdziesz tutaj

Wiedza to podstawa

Aby poprawnie obracać posiadanymi pieniędzmi potrzebna jest odpowiednia wiedza, ale także zaufanie do samego siebie i projektu lub gałęzi gospodarki w którą chcemy inwestować. Wszystkiego można się oczywiście nauczyć, w obecnych czasach nie brakuje miejsc w których można zdobyć potrzebną do tego celu edukację finansową.

Pamiętać warto także o dysponowaniu, tzw. „poduszką emocjonalną”, czyli posiadaniu innych niż zainwestowane środki finansowe, dzięki którym będziemy mogli funkcjonować nie zmieniając znacząco swojego dotychczasowego stylu życia.

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby od razu zacząć inwestować warto najpierw zapoznać się i przerobić w praktyce jakikolwiek system zarządzania kapitałem, Jest ich kilka, warto sprawdzi, który model będzie odpowiedni dla Ciebie.

Ja ze swej strony polecam system 6 słoików prezentowany przez Harva Ekera, jest to prosty i przejrzysty sposób na umiejętne zarządzanie własnymi pieniędzmi. Opis powyższego systemu znajdziesz w książce „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie”.