KRYPTOWALUTY PODSTAWY – WSKAŹNIKI NA WYKRESACH
#116 Burza Mózgów Akademii Milionerów
Wskaźniki w analizie technicznej zostały wprowadzone przede wszystkim po to, aby ułatwić inwestorom poprawne identyfikowanie pewnych zachowań rynku, w tym zwrotów w zakresie trendów rynkowych. Prościej rzecz ujmując rzeczone wskaźniki, podobnie, jak, np. frakcje cenowe mają zasygnalizować osobom obracającym walorami na giełdzie, prawdopodobną zmianę kursu ze spadkowego na wzrostowy lub odwrotnie.
Podejmując się samodzielnej analizy technicznej warto więc zwrócić szczególną uwagę na te jakże ważne sygnały, które możemy odnaleźć na wykresach. Oczywiście nie musimy znać wszystkich, warto jednak nauczyć się tych najpopularniejszych. Wszystkie znajdziesz na tradingview.com jednak na potrzeby niniejszego artykuły wystarczy jeśli omówię kilka z nich.
Na początek wskaźnik siły zmiennej RSI, który należy do grupy wskaźników impetu. Na wykresach przyjmuje on wartość od 0 do 100, im wyższe RSI tym większe prawdopodobieństwo odwrócenia trendu na zniżkowy.
Analizując wykresy należy zwrócić uwagę na to, jaką wartość przyjmuje wskaźnik, zakłada się, że:
- RSI na poziomie 100 zwiększa prawdopodobieństwo odwrócenia trendu na zniżkowy.
- RSI na poziomie 70 i więcej to sygnał sprzedaży.
- RSI na poziomie 30 i mniej to sygnał kupna.
- RSI na poziomie 0 zwiększa prawdopodobieństwo odwrócenia trendu na zwyżkowy.
Gdy RSI znajduje się powyżej poziomu 70 jest to sygnał wykupienia rynku (dokonaj SPRZEDAŻY) natomiast poniżej 30 jest sygnałem wyprzedania rynku (powinno się dokonywać ZAKUPU).
Innym równie silnym wskaźnikiem informującym o zmianie trendu są średnie kroczące MACD, na wykresach zawsze przedstawiany w postaci dwóch linii: MACD i linii tzw. sygnału. Linię MACD tworzymy odejmując średnią długookresową od krótkookresowej. Zwykle są to średnie 26 i 12 okresowe. Najczęściej używa się średnich wykładniczych i cen zamknięcia, ale można również użyć innych cen.
Linia sygnału jest średnią z powstałej wyżej linii MACD, zwykle używa się średniej wykładniczej o okresie 9.
Przy interpretacji MACD zakłada się następującą wykładnię:
- linia MACD przecina linię sygnału od dołu – jest to sygnał do zakupu akcji i zapowiedź trendu wzrostowego.
- linia MACD przecina linię sygnału od góry – jest to sygnał do sprzedaży akcji i zapowiedź odwrócenia trendu.
Uwaga!!! MACD najlepiej sprawdza się przy inwestycjach długoterminowych.
Innym wskaźnikiem sprawdzającym się przy dłuższych interwałach czasowych są poziomy Fibonacciego. Metoda zakłada istnienie tzw. złotego podziału i związana jest z przeświadczeniem mówiącym o tym, że wszędzie na świecie (także na giełdzie) istnieją tzw. „złote podziały” i zawsze prędzej czy później rynek będzie do nich dążył.
Metodę tą można jeszcze podzielić wewnętrznie, osoby mocno zainteresowane tematem odsyłam do video w którym jeden z moich partnerów biznesowych doskonale ją zobrazował na wykresach.
Jeszcze więcej na temat Fibonacciego znajdziesz klikając w filmik ze 118 Burzy Mózgów naszej Akademii. Co prawda temat odcinka nie zapowiada, że będzie w nim mowa na ten temat, jednak w początkowych minutach video na temat poziomów Fibonacciego wypowiada się ktoś kto, jak nikt zna się na tej technice. Chcesz wiedzieć więcej kliknij tutaj