JAK BYĆ KREATYWNYM

#104 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Kreatywność albo inaczej pomysłowość to ostatnimi czasy bardzo popularne pojęcie, co raz większa liczba pracodawców oczekuje od przyszłego pracownika kreatywności.

Co jednak możemy zrobić jeśli z natury nie jesteśmy szczególnie pomysłowi?

Na początek porzućmy stereotypowe myślenie, które każe nam sądzić, że kreatywność jest domeną ludzi młodych. Owszem prawdą jest, że umysł młodego człowieka często, aż „kipi” od różnych idei i treści, jednak młodzi obarczeni są dodatkowo balastem emocjonalnym, który często zaciemnia im prawdziwy obraz sytuacji. Na korzyść osób starszych przemawia także ich doświadczenie, młodzi często stawiają dopiero pierwsze kroki w nowej branży, starsi mają już w niej solidne fundamenty.

Poza tym mitowi młodego-kreatywnego przeczą badania naukowe, które niezbicie dowodzą, że umysł człowieka 30-letniego funkcjonuje na tym samym poziomie co umysł 50-latka. Oczywiście mówimy tu o osobach zdrowych, nie mających żadnych zaburzeń czy poważniejszych schorzeń.

Dlaczego zatem tak ciężko uzyskać nowe idee od starszych? A no dlatego, że Ci są bardziej leniwi, wypracowali sobie pewien system działania i choć nie jest on może najlepszy, wolą spokojną stagnację od niepewnej przyszłości. Młodzi ludzie są po prostu bardziej skłonni do ponoszenia ryzyka, niemniej jednak osoba starsza może odnieść sukces praktycznie w każdej dziedzinie, oczywiście pod warunkiem, że tego chce.

Z tematem mitów na temat braku kreatywności u osób starszych doskonale rozprawił się Tony Buzan w książce „Rusz głową”, jeśli zatem nie wierzysz mi na słowo, odsyłam Cię do tej jakże ciekawej pozycji.

Dziecięca ciekawość świata

Oczywiście nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że najbardziej kreatywną grupą społeczną są dzieci. Od nich powinniśmy uczyć się prostego spojrzenia na świat, dziecko niczego nie ocenia, nie krytykuje, przyjmuje innych z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Dzieci nie komplikują, one tworzą i choć nam może się wydawać, że to co stworzyły przeczy wszelkim normom, nie zakłócajmy ich procesu myślowego. Dzięki temu dziecko wyrośnie na twórczego młodego człowieka, którego nie będzie ograniczało nic, poza jego wyobraźnią ;)

Inną niezwykłą cechą różniącą dzieci od dorosłych jest umiejętność ciągłego zadawania pytań i nieustanna ciekawość świata. Także i Ty staraj się dowiedzieć, jak najwięcej, niech nie krępuje Cię nieśmiałość, zadawaj pytania i uzyskuj odpowiedzi. To najlepszy sposób nauki.

Jak nauczyć się kreatywności?

Nie każdy ma to szczęście urodzić się kreatywnym i sypać nowymi pomysłami, jak z rękawa. Niemniej jednak każdy może w sobie tę cechę wypracować. Czy jest to trudne? I tak i nie.

Po pierwsze musimy otworzyć się na nowe możliwości, porzucić schematyczne myślenie i zerwać z rutyną. Te z pozoru proste czynności mogą się wydać niektórym niewykonalne, zapewniam jednak, że przy odrobinie dobrej woli będziesz w stanie uruchomić twórcze myślenie.

Skoro to czytasz to prawdopodobnie jesteś na dobrej drodze ku zmianie własnego życia na lepsze, to że masz aktualnie mentlik w głowie i nie bardzo wiesz co masz robić, jest jak najbardziej naturalnym odczuciem.

Osobiście polecam Ci zacząć od obserwacji osób, które działają w tej samej branży co Ty, pamiętaj, że mądry człowiek zawsze szuka mądrzejszych od siebie i stara się nauczyć od nich czegoś nowego. Zatem i Ty obserwuj, podglądaj i stosuj u siebie, mogą to być np. sposoby na pozyskanie nowych obserwujących, jeśli działasz na Facebooku lub Instagramie albo metody na utrzymanie uwagi widzów na Twoim kanale You Tube. Naprawdę nie ma tu znaczenia branża w której działasz, praktycznie w każdej znajdziesz kogoś kto odniósł w niej wcześniej sukces.

Równie dobre rezultaty daje robienie odręcznych notatek. nagrywanie filmików lub krótkich wiadomości zawsze wtedy kiedy pojawi nam się w głowie jakiś pomysł. W końcu nie od dziś wiadomo, ze pamięć ludzka bywa zawodna, warto więc mieć utrwalone swoje myśli na innym niż umysł, nośniku danych.

Nie bój się także zmian, szczególnie jeśli działasz w branży online. Już jakiś czas temu pisałem o tym, że jest to jedna z najbardziej dynamicznych branż, zatem musisz przyjąć zasadę, że jedyną stałą jest zmienna

Zawsze staraj się także poszerzać własne horyzonty, co jakiś czas zmieniać środowisko w którym się obracasz, dzięki czemu będziesz poznawać nowych ludzi, testować nowe rzeczy i rozwijać swoją wyobraźnie w naturalny, a nie wymuszony sposób.

I choć, jak już wiemy kreatywność nie zawsze jest cechą naszego charakteru możemy ją w sobie wypracować, zamienić w nawyk, a z czasem stanie się ona integralną cechą nas, podobnie, jak każda inna cecha wrodzona.