CZY COŚ NOWEGO TO COŚ STRASZNEGO?

#108 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Strach przed zmianą jest jednym z najgłębiej zakorzenionych uczuć w życiu człowieka, jego siła wynika z procesów zachowanych i przechowywanych w ludzkim mózgu od pokoleń. Strach towarzyszył bowiem człowiekowi od zarania dziejów, bywało że stawał się motorem napędowym prowadzącym do rozwoju, częściej jednak służył jako swoisty bufor bezpieczeństwa.

W procesie ewolucji człowiek przeszedł niezwykłą przemianę, jednak ludzki mózg, choć także ewoluował, zachował w swoich strukturach  podstawowe wzorce zachowań, w tym strach przed zmianami, ponieważ każda zmiana nieodwołalnie wiąże się z wyjściem z tzw. ”strefy komfortu” i zmierzeniem się z czymś nowym, a tym samym z nieznanym.

Oczywiście to co dawniej zagrażało człowiekowi, dziś zostało już przez ludzkość okiełznane, jednak pierwotne uczucie strachu pozostało (więcej na ten temat znajdziesz tutaj)

Inną sprawą paraliżującą ludzi przed podejmowaniem wyzwań jest lęk przed opinia innych, a dokładniej strach przed wyśmianiem. Tutaj niebagatelną rolę odgrywa sposób w jaki zostaliśmy wychowani. Podobnie, jak ma to miejsce przy kształtowaniu poczucia własnej wartości, tak i tutaj duże znaczenie ma zachowanie naszych rodziców lub opiekunów.

Jeśli w dzieciństwa dużo doświadczamy, jesteśmy mobilizowani do podejmowania ryzyka i uczeni, jak radzić sobie z ewentualną porażką to w przyszłości, jako dorośli ludzie raczej nie będziemy mieli problemów z podejmowaniem nowych wyzwań czy radzeniem sobie ze stresem.

Co zatem możemy zrobić, aby przestać się bać?

Na początek warto zdobyć jak najwięcej informacji na interesujący nas temat, wiedza zawsze wiąże się z poznaniem, zatem warto otwierać się na nowe doświadczenia. Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza, często to co wczoraj wydawało się niemożliwe do opanowania, dziś okazuje się banalnie proste.

Jeśli zrobiliśmy już pierwszy krok i opuściliśmy naszą strefę komfortu warto skupić się na jak najpełniejszym poznaniu nowego miejsca czy osób. Jeśli tylko mamy możliwość zadawajmy pytania, dociekajmy, upewniajmy się, że dokładnie zrozumieliśmy sytuację w której się znajdujemy. To pomoże nam poukładać sobie wszystko w głowie i oponować strach.

Pamiętaj także o tym, że brak działania z Twojej strony oznacza brak feedbacku od innych. To zupełnie logiczne, w końcu ciężko oczekiwać, że ludzie sami zaczną Cię szukać, jeśli wcześniej Ty nie wyjdziesz im naprzeciw.

Nadal się boisz? Zacznij działać natychmiast.

Najgorszym co możesz zrobić jest upewnianie się w lęku i odwlekanie tego co i tak nieuniknione. Jeśli wiesz, że wyzwanie, które przed Tobą stoi jest czymś co musisz zrobić nie ma sensu dłużej zwlekać.

Jak najszybciej zacznij działać, nie ma bowiem nic gorszego niż rozmyślanie nad tym co może się wydarzyć.

Jeśli wciąż nie wiesz, jak poradzić sobie z paraliżującym Cię strachem odsyłam Cię do literatury i innych fachowych źródeł. Jeśli lubisz czytać sięgnij po książkę R. Bransona „Zaryzykuj- zrób to!”, jeśli z czytaniem jesteś na bakier spróbuj znaleźć odpowiednie dla siebie filmiki tematyczne.

Najważniejsze jednak, abyś uświadomił sobie z czym masz problem, jeśli już to wiesz wystarczy znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W dobie Internetu stało się to dużo łatwiejsze niż przed tym, zatem głowa do góry i działaj! To najlepsze lekarstwo na wszystkie lęki ;)