JAK ZBUDOWAĆ PEWNOŚĆ SIEBIE?

#107 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Pewność siebie jest jedną z tych cech z którymi się rodzimy, jeśli jednak nie jesteśmy takimi szczęściarzami i zamiast odwagi cechuje nas nieśmiałość to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy pewność siebie w sobie wypracowali.

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to umiejętność głoszenia własnych myśli, sądów i przekonań i to nawet wtedy, a może przede wszystkim wtedy, kiedy jesteśmy w tych osądach osamotnieni. Osoby pewne siebie są zazwyczaj bardziej kreatywny, twórcze, odważne i samodzielne. Tacy ludzie nie boją się życia, podejmują się co raz to nowych wyzwań, porywają się na niemożliwe i często to „niemożliwe” osiągają.

Skąd bierze się pewność siebie?

Z pewnością siebie możemy się urodzić, wszyscy znamy przecież osoby, które od najmłodszych lat twardo obstają przy swoim i do upadłego bronią swoich przekonań. Taki wewnętrzny upór i poczucie słuszności co do własnych myśli i poglądów wynika niejako z ich charakteru. Niemniej jednak ogromny wpływ na to czy w życiu będzie nas cechować odwaga i niezłomny charakter wynika ze sposoby w jaki zostaliśmy wychowani.

W pierwszych latach naszego życia kształtuje się bowiem to, co nazywamy pewnością siebie. Jeśli zatem dziecko wychowywane jest rozsądnie, a rodzice pozwalają mu na samodzielność, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że w podobny sposób będzie zachowywało się w życiu dorosłym. Jeśli jednak opiekunowie skupiają się nad każdą porażką, roztrząsają ją lub co gorsza nie pozwalają dziecku na znalezienie własnego rozwiązania, to taki młody człowiek w przyszłości raczej nie będzie potrafił sam o siebie zadbać, a co dopiero bronić swoich myśli i poglądów.

Mało tego, jeśli w dzieciństwie będzie się szydzić z dziecka, wyśmiewać je zamiast wspierać w dążeniu to celu to najprawdopodobniej do końca życia będzie się ono zmagało z brakiem poczuci własnej wartości, a ten właśnie czynnik jest kluczowy przy budowaniu pewności siebie.

Nie jesteś pewien siebie? Zastanów się w czym jesteś dobry i przełóż to na inne dziedziny życia.

Jeśli zmagasz się z brakiem pewności siebie to najwyższy czas, abyś ją w sobie wypracował. Na początek proponuje Ci, abyś skupił się na tych dziedzinach swojego życia w których jesteś dobry. Być może świetnie tańczysz, śpiewasz albo piszesz? Kiedy już znajdziesz w sobie taką umiejętność, zastanów się co sprawiło, że akurat w tym jesteś najlepszy? Myśl także o tym jak się czujesz, kiedy brylujesz na parkiecie lub na scenie. Postaraj się to uczucie przenieść na inne dziedziny życia i nie bój się doświadczać.

Innym sposobem na zbudowanie pewności siebie jest odpowiedzenie sobie na proste pytania, a mianowicie: „Co w najgorszym razie mogę stracić, kiedy zrobię to czego się boje, a co w najlepszym razie mogę zyskać”. Zapewniam Cię, że zazwyczaj bilans strat jest o wiele niższy od ewentualnych zysków ;)

Nadal się boisz? Bądź konsekwentny i działaj pomimo lęku.

Jeśli zastosowałeś się do moich wcześniejszych porad, a nadal nie jesteś pewien co do własnych umiejętności to nie pozostaje Ci nic innego, jak konsekwentne działanie. Nie na darmo się mówi, że trening czyni lepszym, a porażki hartują,

Uwierz mi, nic tak człowieka nie wzmacnia jak trening, nic nie daje takiego spokoju ducha, jak doświadczenie, a nie ma innego sposobu na zdobycie doświadczenia, jak praktyka.

Zatem zostaw już teorię, zacznij działać, bądź konsekwentny i ucz się na błędach. Pewność siebie przyjdzie z czasem, a jeśli nawet wciąż będziesz odczuwał lęk to pamiętaj, że  przekraczanie własnych barier będzie Cię wzmacniało każdego dnia ;)