JAK ZABEZPIECZYĆ MAJĄTEK?

#109 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Jeśli zapytasz przeciętnego człowieka w jaki sposób dba o swój majątek, zazwyczaj odpowie, że w ogóle go nie posiada ;) Jeśli jednak trafi Ci się rozsądniejszy rozmówca, taki który posiada oszczędności to z dużą dozą prawdopodobieństwa, jako zabezpieczenie wskaże firmę ubezpieczeniową (dla kapitału stałego, takiego, jak dom) i konto w banku (dla kapitału ruchomego jakim są pieniądze).

I nie ma w tym nic dziwnego, ludzie najnormalniej w świecie przyzwyczaili się do takich sposobów ochrony swojego majątku i co gorsza często nie mają pojęcia o alternatywnych metodach zabezpieczeń.

Według ostatnich badań ok. 80% Polaków trzyma pieniądze na kontach bankowych, a 39% wciąż posiada lokaty. I nie pomagają tutaj informacje mówiące o tym, że banki fizycznie nie posiadają nawet 10% ulokowanych na ich kontach pieniędzy, a w razie ewentualnego bankructwa być może zablokują konta własnych klientów. Raz wypracowany i zakodowany przez pokolenia wzorzec banku, jako instytucji zabezpieczającej majątek na trwale zapisał się w umysłach naszych rodaków.

Jeśli nie bank to co?

W obecnych czasach istnieje cały szereg możliwości, dzięki którym możemy zainwestować zarobione pieniądze i to bez kosztowanych pośredników, jakimi są przedstawiciele bankowi. Jedną z podstawowych form zabezpieczania i pomnażania własnego majątku jest zakup nieruchomości pod przyszły wynajem. Dobrze przemyślana inwestycja w tym segmencie zapewni nam zysk na lata.

Podobnie sprawa wygląda z zakupem gruntów, kruszców, szlachetnych kamieni, znanych dzieł literatury czy sztuki. Jeśli jednak nie dysponujemy zbyt dużym kapitałem warto zainteresować się różnorodnymi projektami biznesowymi, inwestycją w coraz bardziej popularne kryptowaluty czy dynamicznie rozwijający się marketing sieciowy.

Naucz się inwestować mądrze!

Zanim zdeponujesz swoje pieniądze w banku zastanów się czy nie lepiej zrezygnować z pośredników i samemu zacząć zarządzać własnym majątkiem. Oczywiście początkowo może to się wydawać trudne, jednak zdobycie odpowiedniej wiedzy jest stosunkowo proste i co ważniejsze ogólnodostępne.

Na początek warto zacząć od fachowej literatury, dobrą pozycją związaną z zarządzaniem własnymi pieniędzmi jest książka „Bogaty ojciec, biedny ojciec” Roberta Kiyosaki. Autor w  przystępny sposób opowiada w niej o własnej drodze edukacji finansowej i nie tylko.

Zawsze warto także poznawać ludzi, którzy zajmują się interesującym nas tematem, jeśli, np. chcesz zacząć inwestować w kryptowaluty znajdź kogoś kto się tym zajmuje i ma dobre wyniki w tym co robi. W dobie Internetu nie jest to trudne, wystarczy uważnie obserwować i dość szybko można wyłapać tych, którzy naprawdę znają się na rzeczy ;)

Zabezpieczając i pomnażając swój majątek zawsze pamiętaj o jednym, im mniejsza liczba pośredników tym większy zysk dla Ciebie. Najlepiej by było, gdyby z czasem udało Ci się wyeliminować ich całkowicie i zarządzać pieniędzmi, które posiadasz wg własnego uznania.