Słowo „wyrzeczenie” jest zwykle niewłaściwie rozumiane, większość z nas uważa, że jest to np. pewna strata czasu lub pieniędzy, niewygoda lub wykonywanie przykrych czynności. Jest to prawda, ale jest to tylko połowa definicji. Druga część, zwykle pomijana, mówi, że wyrzeczenie to zdobywanie czegoś jeszcze bardziej wartościowego.

Można więc powiedzieć, że wyrzeczenie oznacza oddanie czegoś teraz, żeby później otrzymać więcej.

Innymi słowy wyrzeczenie jest inwestowaniem, oddajemy coś dzisiaj, ale za to jutro będziemy mieli czegoś więcej.

A.P. Gouthey napisał kiedyś: „Zysk bez ryzyka, doświadczenie bez niebezpieczeństwa, wynagrodzenie bez pracy to rzeczy równie niemożliwe, jak życie bez narodzin”.

Jest to pewnie jeden z najważniejszych warunków udanego życia, czyli nie ma sukcesów bez wyrzeczeń.

Dlaczego zatem ludzie nie chcą zwykle zrzec się dzisiejszych przyjemności, aby osiągnąć więcej w przyszłości?

Jeśli jednak nie należysz do tej większości i chcesz osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie to musisz godzić się na wyrzeczenia, teraz inwestować, aby zyskać później.

Przemyśl poniższe fakty:

  1. Większość ludzi, która dożyła 65 lat ma niewiele oszczędności, mało zainwestowanego kapitału i innego majątku. Gdyby Ci ludzie odłożyli albo gdyby zainwestowali chociaż 10% swoich zarobków nie mieli by kłopotów finansowych i nie trzeba byłoby wtedy wcale nie myśleć o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
  2. Wiele ludzi wykonujących prace, które przejmują teraz roboty i komputery, nie chce uczyć się nowych umiejętności, tak bardzo dzisiaj potrzebnych, gdyż uważa, że byłoby to dla nich zbyt wielkim wyrzeczeniem.
  3. Zamiast oszczędzać bądź inwestować część swoich zarobków, wiele ludzi woli kupować różne rzeczy na raty lub brać tzw. kredyty konsumpcyjne.
  4. I na koniec, mnóstwo studentów, zamiast się poświęcić i poważnie studiować, próbuje wszelkich sposobów, aby zdać wymagane egzaminy bez uczenia się materiału.

    Na szczęście są też i ludzie myślący inaczej. Na pewno zaliczają się do nich m.in. lekarze.

Po 6-cio letnim okresie studiów przyszły lekarz musi odbyć roczny staż, po którym zdaje lekarski egzamin państwowy. Okres ten nie należy do łatwych, ale ci, którzy przejdą staż, są dumni ze swego wyczynu. Potem rozpoczynają specjalizację, czyli jakby kolejne studia, podczas których też pracują, trwają one od 3 do 8 lat.

Przez te lata pracują wiele godzin za małe wynagrodzenie, wiedzą jednak, że wyrzeczenia te w końcu się opłacą, będą kiedyś żyli lepiej od innych a także będą cieszyć się największym szacunkiem społecznym.

Na koniec pozwól, że streszczę Ci pewną starą bajkę. Pewien bogaty król chciał od swoich mędrców dowiedzieć się czego trzeba, żeby odnieść sukces. Chciał jednak jak najprostszej odpowiedzi.

Dał im na to 10 lat, po tych latach mędrcy przynieśli aż 24 księgi, król jednak nie był zadowolony, gdyż wg niego było to zbyt zawiłe, po następnych 10-ciu latach położyli przed królem tylko jedną księgę, co dla króla znowu było za dużo. W końcu dopiero po kolejnych 10-latach król dostał wreszcie to czego oczekiwał, mędrcy przynieśli kartkę, na której było napisane: „Nie ma darmowych obiadów”.

Podsumowując wszystko co jest godne wartości, czy to będzie szczęście, sukces, pieniądze i miłość, można zdobyć wyłącznie dzięki wyrzeczeniom.

 

 

Z życzeniami sukcesów,

Tomasz Maćkowiak