Leżysz, wykonujesz setki leniwych powtórzeń, wolno bez nadmiernej ekspresji. Instruktor mówi coś o oddychaniu,  przeponie itp . I cóż mi to da? Nawet spocić się dobrze nie idzie, może odpocząć to tak , ale gdzie tu miejsce na obiecane efekty ? Takie stwierdzenia słyszałam już nie raz od nowicjuszek na zajęciach pilatesu . Klientka przychodzi do klubu fitness i z góry zakłada, że jak nie dostanie porządnie w kość to i nie osiągnie dobrych rezultatów. Nic bardziej mylnego !!!  Pilates to najlepsze co mógł nam dać świat fitness!!! 

     Joseph Pilates – guru zdrowego stylu życia twierdził , że jego metoda ćwiczeń pomaga osiągać życiowe cele. Ale jeśli sięgniemy nieco głębiej dowiemy się, że Pilates był nie tylko entuzjastą zdrowia, ale  także wielbicielem dobrej whiskey, cygar i kobiet. Dodając do tego to, że bywał widziany na ulicach Manhattanu – biegnący w środku zimy jedynie w kąpielówkach – bez wątpienia stwierdzimy, że jest to postać zdecydowanie nietuzinkowa i warta zainteresowania. 

     Sam jako dziecko był bardzo chorowity. Od młodych lat nie dawał jednak za wygraną chorobie i walczył z nią ćwicząc.  

Niesamowitym jest fakt, iż ćwiczenia Pilatesa uratowały życie wielu osób podczas epidemii grypy w 1918 roku. 

 

I tak to się wszystko zaczęło! 

     Świat oszalał. Pilates zyskał przychylność tancerzy, sportowców, gwiazd i zwykłych ludzi .  

 

Czym więc jest ta metoda? 

     To zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń, przeznaczonych dla osób w każdym wieku, niezależnie od poziomu sprawności. Sekwencja wolno i precyzyjnie powtarzanych ruchów. Dokładność, technika i … oddech. Pełne skupienie oraz świadomość własnego ciała. 

pilatesie  odnajdziemy elementy jogi , baletu oraz ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.  

Pilates rzeźbi ciało i duszę a przy tym przynosi ulgę przy problemach z kręgosłupem. 


 

Co ma nam do zaoferowania? 


 

  • Wzmacnia tzw. gorset mięśniowy – mięśnie stabilizacyjne, trzymające kręgosłup, które nie są aktywowane podczas codziennych czynności . Wzmocnienie ich niewątpliwie odciąża kręgosłup i zapobiega bólom pleców. 
  • Wzmacnia też mięśnie brzucha, miednicy i kegla co zapobiega obniżaniu się narządów rodnych, a także poprawiają satysfakcję seksualną. 
  • Poprawia koncentrację ,odpręża , wycisza, niweluje stres, uczy opanowania. W przeciwieństwie do innych form ćwiczeń po pilatesie wychodzi się wypoczętym i pełnym energii. A przecież wykonaliśmy kawał dobrej roboty . 
  • Uczy prawidłowej postawy i utrwala ją . Juz bezpośrednio z zajęć wychodzi się z uczuciem „wyższości” – wyprostowanym , z klatką piersiową wypchniętą do przodu, z wyprostowanymi plecami. Optycznie dodajemy sobie w ten sposób pare centymetrów wzrostu i ujmujemy kilka kg wagi, w efekcie wyglądając smuklej. 
  • Ćwiczenia pilates zwiększają świadomość własnego ciała, poprzez połączenie go z umysłem. Uczą słuchać sygnałów z niego płynących. Pilates pomaga umysłowi zapanować nad całym ciałem, doprowadzając do całkowitej harmonii organizmu. 
  • Pilates minimalizuje też ryzyko wystąpienia kontuzji. Dzięki regularnym ćwiczeniom ciało zyskuje sprężystość           i równowagę. Ruchy stają się płynne i opanowane, nawet jeśli muszą być nagłe i szybkie.  

     Większość z nas nie potrafi prawidłowo oddychać. Francuski od dziecka uczone są tej umiejętności dzięki czemu wyglądają smukło i zgrabnie. Prawidłowy oddech to oddech przeponą .Pilates uczy prawidłowego  sposobu, tzn. tak, aby czuć jak klatka piersiowa „otwiera się na boki” i kontroli nad tym.
 

     Ta ponad stuletnia metoda ma nam do zaoferowania bardzo wiele pozytywnych wartości. Dla ducha, dla Ciała, dla umysłu – dla NAS!!! Mając świadomość tych wszystkich dobrodziejstw grzechem jest je od siebie odsunąć. Powyższy artykuł jest jedynie zalążkiem tego co prezentuje pilates. Warto więc poświęcić czas i udać się na zajęcia aby poznać i poczuć to na własnej skórze. Z pewnością będzie to udana inwestycja.