WYDOBYWANIE KRYPTOWALUT METODĄ PROOF OF WORK

#124 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Metoda proof of work (PoW) tłumaczona dosłownie jako „dowód na pracę” jest jedną z dwóch najpopularniejszych metod kopania kryptowalut. Polega ona na wykonaniu przez komputer obliczeniowy każdego „górnika” skomplikowanych zadań matematycznych, algorytmów zawiłych na tyle, że aby je obliczyć każde urządzenie podłączone do sieci musi posiadać bardzo wysoką mocy obliczeniową.

To właśnie ta praca matematyczna niezbędna jest do uczciwego, szybkiego oraz ciągłego  funkcjonowania sieci blockchain. Bez rzetelnej pracy górników przeprowadzanie transakcji peer to peer nie było by możliwe.

Co ważne, to właśnie wspomniane powyżej algorytmy matematyczne umożliwiają połączenie transakcji Bitcoina – krytpowaluty w jeden blok. Każda wydobyta w ten sposób moneta musi zostać sprawdzona i potwierdzona przez całą sieć, dzięki czemu dokładnie wiemy gdzie, kiedy i przez kogo została wydobyta.

Opłacalność wydobycia metodą PoW

Kwestię opłacalności można rozpatrywać pod wieloma względami, przede wszystkim musimy pamiętać o stale zmieniającej się sytuacji rynkowej, a więc o wszystkim tym co wpływa na kurs wydobywanego coina.

Oczywiście jak łatwo się domyśleć sprzęt służący do kopania nie należy do najtańszych, a czym większa trudność wydobycia tym jego moc musi być większa, co przekłada się na kwotę, którą musimy za niego zapłacić.

Na rynku istnieje cala masa firm zajmujących się sprzedażą koparek, niemniej jednak przed zakupem dobrze byłoby poznać chociaż podstawy działania takiego sprzętu. Jeśli jesteś zainteresowany zakup własnej koparki odsyłam Cię do nagrania ze 124 Burzy Mózgów Akademii w którym nasz ekspert opowiada szczegółowo o kopaniu metodą PoW za pomocą własnego sprzętu. Filmik znajdziesz tutaj

 

Koszt inwestycji

Zakup komputerów obliczeniowych o tak dużej mocy, jaka potrzebna jest do wydobywania kryptowalut jest oczywiście sporym wydatkiem, ale jak dużym ostatecznie to zależy od  kilku czynników.

Przede wszystkim od tego jaki ma być to sprzęt, jaką ma posiadać moc, czy ma być dedykowany do kopania określonej kryptowaluty czy może do wydobycia kilki różnych działających na tym samym algorytmie.

Na ostateczny koszt wpłynie także fakt czy spróbujemy sami skonstruować naszą koparkę czy może zlecimy to firmie zewnętrznej.

Gotowe koparki dedykowane dla określonej kryptowaluty można kupić od około 800 $, jednak aby mieć naprawdę dobry sprzęt należy się przygotować na wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oczywiście do ceny początkowej musimy doliczyć koszty związane z eksploatacją oraz rachunki za prąd, które średnio będą o 400-500 złoty wyższe od tych, które płacimy standardowo.

Przy okazji kosztów warto także wspomnieć o oszczędnościach na ogrzewaniu, ponieważ jak łatwo się domyśleć taki podłączony do prądu komputer wydziela spore ilości ciepła, które niejednemu ogrzały już dom ;)

Zabezpieczenia

Pisząc o wydobywaniu kryptowalut metodą proof of work należy wspomnieć o konieczności zabezpieczenia posiadanego sprzętu. Skoro koparka jest tak naprawdę komputerem (tyle, że o dużej mocy obliczeniowej) to musimy się liczyć z tym, że podobnie jak on może zostać zawirusowana.

Co zatem możemy zrobić aby się przed tym zabezpieczyć? A no to samo co przy zwykłym komputerze, czyli zakupić i zainstalować oprogramowanie antywirusowe.

Warto także pamiętać, ze przy tak dużym poborze prądu, jaki ma miejsce gdy pracuje koparka trzeba koniecznie zaopatrzyć się w listwę przeciwprzepięciową i porządne bezpieczniki. Brzmi może śmiesznie, ale przy kilku koparkach i słabej sieci elektrycznej możemy się liczyć z przegrzaniem kabli w ścianach, a więc ryzykiem pożaru.