WYDOBYWANIE KRYPTOWALUT METODĄ PROOF OF STAKE (POS) –

#123 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Obecnie istnieje kilka metod pozwalających na pozyskiwanie kryptowalut, jedną z nich jest tzw. metoda proof of stake (POS), popularnie nazywana steikowaniem lub też kopaniem na portfelu.

Najprościej rzecz ujmując metoda ta polega na tym, że każda osoba, która nabyła określoną ilość kryptowaluty X przelewa ją w całości na swój wirtualny portfel (który jest dedykowany dla tej krypto) znajdujący się na serwerze zewnętrznym lub na własnym komputerze, dzięki czemu po pewnym czasie otrzymuje kolejne monety.

Warunkiem uzyskania takiej nagrody jest nieustanna aktywność wirtualnego portfela, a co za tym idzie posiadanie włączonego komputera przez cała dobę na okrągło. Dzięki temu wspieramy moc obliczeniową sieci, nasz portfel może wymieniać dane z innymi górnikami, a bloki są wydobywane szybciej.

Nagrodą za nasz trud są oczywiście kolejne coiny, które otrzymujemy na nasz portfel.

SERWER ZEWNĘTRZNY CZY WŁASNY KOMPUTER?

Jeśli chciałbyś dołączyć do osób kopiących krypto metodą proof of stake musisz dokładnie przemyśleć sposób w jaki chcesz to robić. Jak już wspomniałem możesz do tego celu wykorzystać własny komputer bądź laptop albo serwer zewnętrzny (tzw. VPS).

Oba sposoby mają swoje wady i zalety, ale to Ty musisz zdecydować co jest dla Ciebie korzystniejsze :)

Jeśli chodzi o kopanie na własnym komputerze zdecydowanym plusem jest stały dostęp do portfela, możesz w każdej chwili dokonać transakcji bez potrzeby logowania się na VPS oraz robić zupełnie za darmo kopie zapasowe wtedy kiedy uznasz to za stosowne. Minusem jest oczywiście duża eksploatacja sprzętu i fakt zajmowania przestrzeni przez włączony laptop czy komputer stacjonarny. Niebagatelne znaczenie ma tu także koszt prądu, zapewnienie sobie stałego dostępu do Internetu i dbałość o brak przestoju w pracy sieci.

Z kolei wydobywanie krypto poprzez serwer zewnętrzny wiąże się oczywiście z wykupieniem sobie miejsca na takim serwerze, ze stałym abonamentem, który musimy opłacać, ale jednocześnie sposób ten pozwala nam zaoszczędzić miejsce w domu i rozwiązuje z nas problemy związane z pracą sieci internetowej czy opłatami za prąd.

Jeśli chodzi o koszty to przy zakupie własnego sprzętu musimy liczyć się z dużym, ale jednorazowym wydatkiem, natomiast przy kopaniu za pomocą serwera zewnętrznego wydatki miesięczne oscylują na poziomie ok. 50 zł.

WYDOBYCIE METODĄ PROOF OF STAKE A OPŁACALNOŚĆ

Jeśli mówimy o opłacalności musimy na początku wziąć pod uwagę to jaką ilość kryptowalut już posiadamy albo jaką zamierzamy zakupić. Warto tutaj podkreślić fakt, że w przypadku większości coinów, które możemy pozyskiwać tą metodą, warunkiem jest posiadanie odpowiedniej ilości monet. Zazwyczaj jest to co najmniej 300, ale dokładna liczba jest zależna od rodzaju krypto.

Trzeba także pamiętać o tym, że wysokość uzyskiwanych nagród również zależy od ilości naszych coinów, oczywiście czym więcej ich mamy tym na większe prowizję możemy liczyć. Zatem trzeba wziąć pod uwagę, że w rzeczywistości, aby rozpocząć przygodę ze steikowaniem musimy na początek zaopatrzyć się w odpowiedni kapitał, dzięki któremu będziemy w stanie nabyć taką ilość krypto, która pozwoli nam na uzyskiwanie częstszych i większych naliczeń.

Przy okazji warto wspomnieć, że metoda ta jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod wydobywania kryptowalut, jak twierdza jej zwolennicy jest także zdecydowanie bardziej ekonomiczna i bardziej dostępna dla przeciętnego użytkownika sieci niż metoda proof of work.

Proof of stake nie wymaga zakupy specjalistycznego sprzętu, który musimy posiadać kopiąc za pomocą proof of work. Jest także prostsza do zrozumienia, ujmując ją w kilku słowach można śmiało powiedzieć, że tutaj pieniądz robi pieniądz :)

Listę kryptowalut, które możemy wydobywać tą metodą znajdziesz na poslist.org