KRYPTOWALUTY – BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWANIA

#125 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Kryptowaluty w przeciwieństwie do znanego nam środka płatniczego, jakim są pieniądze nie posiadają swojej namacalnej postaci. Nie możemy zatem oczekiwać, że będą ich dotyczyły te same zabezpieczenia, które możemy spotkać na tradycyjnych banknotach czy monetach.

Jak zatem można zabezpieczyć posiadane coiny? Czy lepiej przechowywać je na giełdzie czy może na urządzeniu zewnętrznym? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania zapraszam do lektury ;)

Na początek giełda i tutaj od razu muszę powiedzieć, że jest to najmniej bezpieczne miejsce do przechowywania kryptowalut. Oczywiście jeśli myślisz o obracaniu coinami to siłą rzeczy będziesz je przechowywać właśnie tam. Jeśli już musisz to robić postaraj się o jak najlepsze zabezpieczenie posiadanych tokenów.

Przy obracaniu kryptowalutami na giełdzie musisz pamiętać o podstawowych regułach bezpieczeństwa, jakie obowiązują przy tego typu transakcjach. Na początku zadbaj o pewną i sprawdzoną sieć internetową, nigdy (!) nie loguj się używając publicznego wi-fi. Poza tym:

  • załóż sobie bezpieczny e-mail, najlepiej na protonmail, który jest całkowicie szyfrowany i nie przechowuje danych swoich użytkowników;
  • zamiast za każdym razem wpisywać adres giełdy dodaj stronę z jej adresem do ulubionych. W ten sposób masz pewność, że za każdym razem trafiasz we właściwe miejsce;
  • zainstaluj w komputerze z którego korzystasz dobrej jakości oprogramowanie antywirusowe;
  • nie korzystaj z udogodnień jakie dają współczesne przeglądarki, nigdy (!) nie zezwalaj na zapamiętywanie danych do logowania, korzystaj z najbezpieczniejszej obecnie przeglądarki w sieci, czyli z Brave, zaprojektowano ją tak, aby bardzo szybko blokowała niecertyfikowane strony.

Warto także pobrać na telefon aplikację Google Authenticator, która służy do bezpiecznego i kodowanego logowania się na giełdę. Jest to bezpieczne narzędzie, które praktycznie eliminuje możliwość kradzieży naszych coinów, dzięki generowaniu unikatowych kodów, które każdy użytkownik musi wprowadzić przy próbie logowania.

Jeśli więc dojdzie do kradzieży danych to haker uzyska dostęp do naszego adresu mailowego lub hasła, natomiast nie mając kodu, który my otrzymujemy na nasze urządzenie multimedialne jest po prostu bezradny.

Aplikacja jest oczywiście do pobrania w sklepie Play.

Tyle jeśli chodzi o giełdę, poza nią możemy oczywiście także bezpiecznie przechowywać posiadane kryptowaluty. Jak to zrobić?

Jest na to kilka sposobów, jednym z nich jest tzw. trezor, czyli rodzaj elektronicznego portfela na którym przechowujemy nasze kryptowaluty. Urządzenie z wyglądu przypomina zwykły pendrive i w zasadzie jest podobne w użytkowaniu, czyli aby działać wymaga podłączenia do komputera lub laptopa.

Obecnie na rynku jest kilka firm oferujących elektroniczne portfele, najpopularniejsze z nich to  Ledger Nano S i Bitcoin Trezor, ich cena to około 100 €

Poza portfelami mamy także do dyspozycji przechowywanie posiadanych coinów we własnym komputerze, czyli w wirtualnym portfelu, który możemy wygenerować sobie na stronie coinmarketcap.com klikając w walutę, która nas interesuje. Opis jak dokładnie to zrobisz znajdziesz na naszym kanale You Tube, w filmiku ze 125 Burzy Mózgów Akademii Milionerów

Równie ciekawych sposobem jest tzw. paper walet, czyli nic innego, jak portfel wydrukowany na kartce papieru, która możemy schować w dowolnym dla siebie miejscu. Paper walet można pobrać z walletgenerator.net Dokładna instrukcję, jak wygenerować taki portfel znajdziesz bezpośrednio na stronie.