JAK ANALIZOWAĆ KRYPTOWALUTY?

#110 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Czym są kryptowaluty? Wirtualnymi pieniędzmi? Nowymi środkami płatniczymi? A może jeszcze czymś innym? Jeśli nadal nie wiesz jak je „ugryźć” i samodzielnie analizować zapraszam Cię do zapoznania się z niniejszym tekstem.

Pojęcie kryptowaluty

Kryptowaluty wbrew obiegowej opinii nie są wirtualnymi pieniędzmi ani też zwykłymi środkami płatniczymi. Każda z nich stanowi przełomową technologię, a używanie jej jako środka umożliwiającego dokonywanie transakcji finansowych to tylko jedno z ich zastosowań.

Jeśli mielibyśmy je porównać do czegoś powszechnie znanego to najbliżej kryptowalut są akcje giełdowe przedsiębiorstw, natomiast każda krypto jest tzw. start-upem, czyli pakietem akcji jakiegoś projektu biznesowego. Projekty są bardzo różne, najczęściej jednak związane są z nowoczesną technologią mającą rozwiązywać przeróżne problemy.

Pierwszą (i aktualnie najdroższą) kryptowalutą na świecie był Bitcoin (BTC), został on wprowadzony jako rodzaj testu sprawdzającego czy istnieje możliwość utworzenia produktu finansowego całkowicie niezależnego od instytucji finansowych, które do tej pory znaliśmy.

Z perspektywy czasu wiemy już, że Bitcoin przeszedł pozytywnie okres próby, umocnił się i rozpoczął nowy trend w świecie finansów.

Wszystkie kryptowaluty (w tym BTC) oparte są na technologii „blockchain” do której dostęp można uzyskać dzięki specjalnym aplikacjom i giełdom, które zajmują się kryptowalutami.

Więcej na temat blockchain znajdziecie tutaj

Info na temat krypto – szukać samodzielnie czy skorzystać z płatnej pomocy?

W Internecie istnieje obecnie mnóstwo bezpłatnych stron na których możemy uzyskać informacje dotyczące interesującej nas kryptowaluty. Czy zatem warto korzystać z płatnych grup, a może raczej samemu zająć się analizą?

Na powyższe pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ choć istnieje kilka miejsc, które każdy początkujący trader powinien poznać, żeby uzyskać podstawowe informacje dotyczące kryptowalut to trzeba także wiedzieć, że samodzielna analiza, choć możliwa jest bardzo czasochłonna i nie zawsze skuteczna.

Po pierwsze aby poprawnie analizować wybraną przez siebie kryptowalutę trzeba zwracać uwagę na to, co dzieje się na świecie każdego dnia. Każda poważniejsza zmiana w gospodarce czy polityce może wpłynąć na notowania krypto. Kolejną sprawą z którą należy się zapoznać jest infrastruktura danego start-up, trzeba sprawdzić kto i co kryje się za danym projektem biznesowym. Oczywiście cały czas należy zwracać uwagę na cenę i potrafić oszacować czy aktualny kurs jest tzw. „górką” czy może krypto dopiero zaczyna rosnąć.

Oczywiście wszystkie informacje dostępne są w języku angielskim, co może dodatkowo utrudniać analizę. Co prawda można używać translatora, jednak jest to kolejny czynnik, który utrudnia nam poruszanie się w świecie kryptowalut.

Jeśli jednak jesteśmy przekonani, że poradzimy sobie sami i nie chcemy płacić za informacje pochodzące z płatnych grup zajmujących się zawodowo analizą krypto to pierwszym miejscem, które powinniśmy poznać jest Coin Market Cap, czyli coś w rodzaju giełdy na której znajdziemy najpopularniejsze obecnie kryptowaluty. Na Coin Market uzyskamy także dostęp do wielu informacji dotyczących krypto, która nas interesuje, od aktualnego kursu przez wahanie, aż po jej żywotność.

Inną bardzo przydatną stroną jest Bitcoin.pl znajdziemy tutaj całe mnóstwo newsów dotyczących tej najpopularniejszej obecnie kryptowaluty. Mrowie informacji można także uzyskać obserwując znanych deweloperów w mediach społecznościowych, najwięcej przydatnych newsów można znaleźć na Twiterze, sporo ich publikuje się także na Facebooku.

Na co zwrócić uwagę analizując daną kryptowalutę?

  • zawsze sprawdzaj kto stoi za danym projektem, zwracaj uwagę na wygląd strony opisującej dany start-up;
  • szukaj informacji gdzie i czy w ogóle można dokonywać płatności daną krypto;
  • zapoznaj się z opiniami ludzi, którzy tworzą społeczność skupioną wokół danego projektu;
  • śledź opinie dostępne w social media;
  • jeśli masz możliwość używaj tzw. slacka, komunikatora za pomocą którego można porozmawiać z ludźmi tworzącymi daną krypto. Slack powinien być dostępny na stronie opisującej projekt;
  • dobrze jest także uzyskać informacje na temat wielkości emisji, jeśli projekt jest wartościowy, a ilość wyemitowanych kryptowalut niewielka to można zakładać, że ich cena szybko pójdzie w górę;
  • obserwuj TELEGRAM stronę na której spotykają się osoby związane ze światem kryptowalut, im więcej osób interesuje się danym projektem tym zazwyczaj lepiej.