Jak wiesz albo i nie wiesz to każdy bloger czy twórca stron internetowych powinien optymalizować grafiki, które umieszcza na swojej stronie. Wiąże się to zarówno z szybkością ładowania strony jak i ładnym wyglądem. Mimo, że w dzisiejszych czasach jest masa narzędzi to niekoniecznie możesz szybko trafić na takie, które będzie Tobie odpowiadało. Dlatego postanowiłem napisać o narzędziu, które ja wykorzystuję do optymalizacji grafik na mojego bloga czyli Kraken. W trakcie pisania może namyślę się i wrzucę jeszcze kilka alternatyw, ale wpis będzie właśnie o Krakenie.

KRAKEN – CO TO JEST?

Kraken jest to narzędzie do optymalizacji grafiki na bloga czy stronę. Możesz używać wersji online albo ściągnąć wersję na dysk. Program ten oferuje kilka możliwości przycinania i zamiany rozmiaru grafiki. Znajdziesz tu kilka możliwości edycji zarówno ze stratami jakości jak i bez straty. Kraken możesz też podpiąć pod wordpressa i połączyć za pomocą klucza API. Obrazy, które zmodyfikujesz, zoptymalizujesz możesz potem przechowywać na Amazon S3, Rackspace i kilku innych. Dostępna jest wersja płatna jak i darmowa ( płatna zależna jest od transferu danych). Za pomocą Krakena będziesz mógł wgrać kilka obrazów na raz oraz możesz wybrać jedną z dwóch opcji Lossy i Lossless. Pierwsza z opcji pozwoli Ci uzyskać nawet do 90% mniejsze pliki. Druga z opcji nie zmienia nic w grafice i polecam wybierać ją wtedy, kiedy będzie zależało Ci na jakości grafiki.

CZY SĄ INNE SPOSOBY?

Oczywiście, że są inne sposoby na optymalizację, ale czy każdemu z nas nie zależy na szybszej optymalizacji, małym nakładzie pracy i czasu? Jeżeli lubisz albo chcesz się bawić w programach typu PhotoShop to owszem możesz to robić, ale zanim poznasz program od podstaw to minie trochę czasu. Kraken za to oferuje szybką optymalizację grafiki na Twoją stronę dosłownie kilkoma kliknięciami.  Musisz pamiętać o tym, że najlepiej zapisywać grafiki w formacie PNG ( jeżeli wrzucasz je do sieci). Oczywiście jak masz trochę czasu to na pewno polecam Ci naukę photoshopa bo w przyszłości to zaowocuje. Są też inne programy, strony podobne do krakena, które wymienię w dalszej części wpisu.

PRZYKŁAD OPTYMALIZACJI ZA POMOCĄ KRAKEN.IO

Na początku z menu wybierasz pozycję „Web Interface PRO” i pojawi Ci się panel. Następnie wybierasz np. taką opcję jak File Uploader, a potem wyżej wspomniane „Lossy”. Następną czynnością jest ustawienie rozmiaru grafiki jeżeli chcesz ją przyciąć i ustawienie opcji co chcesz zrobić z ta grafiką. Wszystko przedstawię na screenie niżej.

Krok 1 – Zaznaczenie Opcji

kraken optymalizacja

Krok 2 – Pobieranie Grafiki

kraken optymalizacja krok 2

 

KILKA INNYCH NARZĘDZI DO OPTYMALIZACJI

Optimizilla – Tutaj możesz wgrać nawet dwadzieścia grafik jednocześnie. Obsługiwane formaty to JPG i PNG. Narzędzie uchodzi za jedno z lepszych i ponoć wyprzedza konkurencje – chcesz, sprawdź sam.

CompressNow – Tutaj maksymalny rozmiar grafiki, którą możesz zoptymalizować to 9MB. Program jest dostępny online i obsługuje formaty takie jak JPG, GIF, PNG. Bardzo prosty w obsłudze – wrzucasz grafikę, wybierasz opcje i to wszystko.

Image Optimizer – Narzędzie pozwa;a na optymalizację wymiarów, jakości oraz wielkości pliku. Można zarówno uploadować jeden plik jak i kilka jednocześnie. Narzędzie dostępne zarówno online jak i do ściągnięcia na dysk.

ImageOptim – Narzędzie dla użytkowników MAC OSX. Bardzo proste w użyciu bo wystarczy po prostu przeciągnąć do okienka grafikę, którą chcesz zoptymalizować. Pamiętaj żeby zrobić kopię bo grafiki będą nadpisane nową kompresją.