TRANSPARENTNOŚĆ

#59 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Transparentność, czyli klarowność, przejrzystość, jawność, a w interesach wiarygodność i zwykła ludzka uczciwość to absolutna podstawa we wszelkich kontaktach biznesowych. I mam tu na myśli zarówno biznesy online, jak i tradycyjne. Jeśli ktoś jest uczciwy bez dwóch zdań będzie transparenty i na odwrót.

Niespodzianki? Tak, ale nie w biznesie!

Jak większość ludzi bardzo lubię niespodzianki, ale niekoniecznie w sferze finansowej, dlatego w interesach zawsze stawiam na ludzi przejrzystych. Rynek biznesów online jest jednak pełen firm i osób, które niekoniecznie mają wobec ludzi uczciwe zamiary, dlatego wraz z grupą „wtajemniczonych” staramy się cały czas monitorować programy, które promujemy w ramach Akademii Milionerów.

W zasadzie transparentność firmy jest podstawową cechą, na którą stawiamy promując dany biznes, niebagatelne znaczenie ma także osoba sponsora, który go poleca. Jeśli jest to osoba klarowna, która nie udaje kogoś kim nie jest, nie nakłada na siebie tak powszechnych w dzisiejszych czasach „masek” to jest to partner, z którym warto podjąć współpracę.

Jak zweryfikować partnera biznesowego?

Najprościej przeglądając jego profil na Facebooku albo w innym portalu społecznościowym, taki profil powinien być jak najbardziej klarowny. Warto przejrzeć zdjęcia, prześledzić posty, zwrócić uwagę na zamieszczane filmiki albo popularne obecnie „livy”. Jeśli człowiek jest uczciwy i przekonany, że to co robi jest słuszne to taki facebookowy profil tylko to potwierdzi, jeśli jednak mataczy to i to szybko wyjdzie na jaw.

Profile w social media są obecnie takim szkiełkiem, w którym odbija się ludzka natura, w końcu nie na darmo mówi się, że większość pracodawców zanim kogoś zatrudni sprawdza jego profil w mediach społecznościowych.

Transparentność = wiarygodność

Jeśli chce się pracować w branży online warto zapamiętać sobie tę zależność, bo tak właśnie postrzegają nas ludzie, z którymi chcemy nawiązać współpracę. Jeśli ktoś jest transparenty staje się w oczach innych wiarygodny, a tym samym uczciwy. Nikt raczej nie zechce podejmować współpracy z osobą, która na zdjęciu profilowym na Facebooku czy innym portalu społecznościowym ma zdjęcie kotka albo pieska, a sam pojawia się na zdjęciach rzadko albo wcale. Na takie „ekstrawagancję” mogą sobie pozwolić zwykli użytkownicy, a nie osoby, które chcą nawiązywać poważne relacje biznesowe.

Pamiętajmy także o tym, że transparentnym należy być przez cały czas i to nie tylko w sferze biznesowej, ale i w życiu, bo jakby nie było biznesy (szczególnie te online) pojawiają się i znikają, a wiarygodny partner biznesowy to najlepsza inwestycja na lata.

Transparentność to także naturalność

Udawałeś kiedyś chociaż przez chwilę, że jesteś kimś innym? Albo wykonywałeś coś w inny sposób niż robisz to zazwyczaj? Jeśli tak to na pewno pamiętasz to uczucie ulgi, kiedy wracało się do swojego naturalnego wyglądu lub zachowania, prawda? A wiesz skąd wzięło się to uczucie? Z naturalności oczywiście.

Osoba naturalna, prostolinijna i najnormalniej w świecie uczciwa zawsze będzie osobą transparentną, taki ktoś nikogo nie udaje, niczego nie fałszuje, jest po prostu sobą i to w każdej sytuacji, zarówno dobrej jak i złej. Jakiś czas temu rozmawiałem z człowiekiem, który pracował w branży finansowej, podczas jednego z większych kryzysów gospodarczych w Polsce. Podczas gdy ludzie tracili majątki, a tzw. maklerzy i brokerzy masowo wycofywali się z rynku, człowiek ten był dostępny dla swoich klientów przez cały czas. Dzięki temu, że nie uciekł jak większość, po zażegnaniu kryzysu szybko odbudował pozycję swoją i swoich klientów, a to dlatego że był uczciwy, klarowny i tym samym transparenty.

Warto wiec zawsze być sobą, nikogo nie udawać, wspierać swoich partnerów nie tylko wtedy, kiedy jest dobrze, ale także wtedy, kiedy jest naprawdę źle, bo ludzie nie idą za biznesem, ludzie idą za promującym go człowiekiem. Nigdy nie powinno się zakładać fałszywych masek i rekrutować ludzi za pomocą manipulacji, ponieważ takie działanie przynosi zyski chwilowe, a transparentność i zwykła ludzka uczciwość to inwestycja na całe lata.