Woda jest jednym z najważniejszych składników organizmu. Jest niezbędna, by mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Żaden inny napój nie zapewni naszemu organizmowi takich korzyści jak woda.
Jako główny składnik ludzkiego ciała stanowi około 65% masy dorosłego człowieka.Woda występuje praktycznie we wszystkich narządach, choć w bardzo zróżnicowanym stopniu.
Jaka jest rola wody w organizmie?
– reguluje temperaturę ciała
– transportuje składniki odżywcze i produkty przemiany materii
– bierze udział we wszystkich reakcjach biochemicznych
– ma istotne znaczenie dla przebiegu procesu trawienia
– ułatwia spożywanie, trawienie i wykorzystanie pożywienia
– pełni funkcję ochronną dla mózgu
– kontroluje prawidłową pracę stawów
Jedną z najistotniejszych ról jaką spełnia woda jest także usuwanie toksyn i wszelkich szkodliwych substancji z organizmu. Woda wspomaga proces oczyszczania organizmu, ale zapewnia również optymalną pracę jelit.
Ogólnie Polacy piją za mało wody!. A jeśli już po nią sięgamy, to najczęściej wtedy, gdy czujemy pragnienie. To bardzo duży błąd, pragnienie jest bowiem pierwszym objawem odwodnienia organizmu.
Taki stan negatywnie odbija się na całym organizmie. Bóle głowy, senność, ale również zgaga, zaparcia, hemoroidy, nieświeży oddech, a nawet wrzody żołądka, to tylko niektóre skutki picia niewystarczającej ilości wody.
Zalecana ilość spożytej wody to co najmniej 2 litry dziennie, taka jest potrzeba zdrowej osoby, czyli 8–10 szklanek na dobę. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest więc wymogiem zdrowego rozsądku.
Mimo tego, że 95 % Polaków doskonale wie, że woda to najlepszy sposób, by nawodnić organizm, niestety nie przekłada się to na wybory żywieniowe. Wciąż częściej wybieramy kawę i herbatę, szczególnie zaś polubiliśmy słodkie napoje.
Dorosły człowiek może bez wody przeżyć zaledwie 3–5 dni, zależnie od jej utraty. Bez jedzenia natomiast zdolny jest przeżyć około miesiąca. Dobowa utrata wody sięga ok. 2,5 litra, jest to woda jaką tracimy obligatoryjnie: 1,5l z moczem, 400ml przez płuca, 400ml przez skórę.
Wielu z nas po szklankę wody sięga dopiero wówczas, gdy zaczyna odczuwać pragnienie, a to pierwsze oznaki odwodnienia, nasz organizm utracił już wówczas ok. 1-2% wody.
Kolejną ważną informacją jest fakt, że niedobór 1 szklanki wody na dobę w stosunku do naszego zapotrzebowania, spowalnia przemianę materii o ok. 3%, zatem już sam fakt niedoboru płynów będzie powodował zakłócenia w pracy organizmu.
Nie zapominajmy więc, że aby nasz organizm mógł w pełni prawidłowo funkcjonować, należy zacząć od racjonalnej, zbilansowanej i różnorodnej diety, aktywności fizycznej i regularnego picia odpowiedniej ilości wody.