PRAWDA O GIEŁDACH KRYPTOWALUT
#85 Burza Mózgów Akademii Milionerów
Temat kryptowalut jest aktualnie bodajże najpopularniejszym tematem wśród osób zajmujących się szeroko pojętym zarabianiem w Internecie.
O krypto słyszy się także co raz więcej w ogólnoświatowych mediach, nie wszyscy jednak wiedzą czym w ogóle są kryptowaluty oraz gdzie można je nabyć.
Co to są kryptowaluty?
Według podręcznikowej definicji kryptowaluty to „rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu („portfelami”) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki”.
Tyle możemy wyczytać z Wikipedii, natomiast w praktyce krypto są niczym innym, jak projektami biznesowymi, tzw. start-upami, które mają na celu wspomóc daną firmę lub grupę biznesową w zrealizowaniu jakiegoś konkretnego zadania.
Jeśli więc chcemy poznać prawdziwą wartość danej krypto jedną z najważniejszych informacji jaką musimy posiadać jest informacja na temat firmy, która stoi za tą konkretną kryptowalutą.
W przypadku, gdy jest to przedsiębiorstwo z potencjałem, takie które cały czas się rozwija, posiada silne zaplecze finansowe możemy mieć niemal pewność, że wartość wypuszczonej pod jej szyldem kryptowaluty będzie wzrastać. Jeśli jednak ktoś wypuści na rynek krypto za którą nie stoi żadna firma ani żaden projekt biznesowy to ze czystym sumieniem możemy sobie odpuścić zakup takiego „shitcoina”.
Gdzie najlepiej kupować krypto?
Kryptowaluty kupuje i sprzedaje się na kryptogiełdach, czyli w internetowych serwisach stworzonych specjalnie do celów handlowych.
Obecnie istniej piętnaście takich giełdach, na których w każdej chwili można zakupić lub sprzedać jedną z wielu dostępnych tam kryptowalut.
Najpopularniejszą krypto jest Bitcoin (BTC), ta wirtualna waluta cieszy się wśród kupujących tak dużą popularnością, że jej cena jednostkowa liczona jest w tysiącach dolarów. Bitcoin jest także jedną z walut, którą można zapłacić w wielu miejscach offline, np. w McDonaldzie.
Wszystkie inne kryptowaluty dla ułatwienia nazywane są altcoinami, czyli alterantywnymi monetami. Jest ich naprawdę mnóstwo i cały czas powstają nowe.
Najpopularniejsze kryptogiełdy w Polsce
Jak już wspomniałem istnieje kilkanaście różnych kryptogiełd, jednak do najpopularniejszych w naszym kraju należą m.in. BitBay, BitMarket, Bitstar, EasyCoin.pl i Bitrex.
Celem niniejszego artykułu nie jest jednak promowanie żadnej z nich, nie dowiesz się także stąd, które coiny należy kupować, a których nie.
Ze swojej strony mogę natomiast poradzić Tobie czym warto się kierować przy zakupie określonej kryptowaluty.
Po pierwsze: Poznaj firmę, która stoi za daną krypto
Po drugie: Obserwuj topowych graczy i szukaj darmowych informacji, najlepiej na Twitterze. Jest to takie miejsce w sieci, gdzie za darmo można uzyskać informację potrzebne do podjęcia decyzji o zakupie danej krypto oraz o najlepszym możliwym momencie wejścia i wyjścia z określonej transakcji.
Po trzecie: Nastaw się raczej na długoterminowa inwestycję niż tzw. „shorty”
Zakup kryptowalut warto potraktować jako lokatę kapitału i to na dłuższy okres, zakupami „tu i teraz” raczej nie powinny się zajmować osoby początkujące. Krypto mają bowiem tę tendencję, że bardzo często tracą na wartości, jeśli jednak odczekamy odpowiedni okres czasu lokata kapitału powinna się nam zwrócić.
Po czwarte: Jeśli chcesz skorzystaj z płatnych grup dostępnych w sieci.
W Internecie można znaleźć sporo grup zajmujących się tylko i wyłącznie rynkiem kryptowalut, dzięki uczestnictwu w takiej grupie mamy możliwość uzyskania tzw. „analizy technicznej”, która podpowie nam kiedy najlepiej zakupić i sprzedać określoną kryptowalutę.
Poza tym takie grupy to ciągła wymiana informacji, a informacja to w przypadku rynku krypto jedna z najważniejszych rzeczy. Pamiętajmy jednak, że wśród takich grup mnóstwo jest tzw. „pseudoekspertów”, którzy niewiele pomogą, a pieniądze za uczestnictwo zainkasują.
Może zamiast tego warto skorzystać z darmowego Twittera?
I na koniec rzecz najważniejsza, pamiętajmy, że inwestowanie w kryptowaluty to jak gra na giełdzie, a jako taka nie jest dla wszystkich. Na taką „zabawę” mogą sobie pozwolić osoby stabilne emocjonalnie, z poukładaną głową, cierpliwe, a przede wszystkim te, które są osobiście przekonane o słuszności danego start-upa