KRYPTOWALUTY PODSTAWY – WSKAŹNIKI C.D.

#117 Burza Mózgów Akademii Milionerów

 

Analiza techniczna to temat zdawałoby się niewyczerpany, na prawidłowe omówienie wszystkich jej elementów potrzeba mnóstwo czasu. Podczas ostatnich spotkań na kanale You Tube emitowanych w ramach Burzy Mózgu Akademii Milionerów, moi partnerzy biznesowi omówili sporą część z nich, jednak na pewno nie wszystkie.

Nie to jest jednak naszym celem, od początku serii dotyczącej kryptowalut zakładaliśmy, że omówimy tylko te tematy, które są najistotniejsze z punktu widzenia początkującego inwestora. Na naszym kanale znajdziesz więc filmiki dotyczące m.in. wyznaczania linii oporu i wsparcia, przegląd giełd obracających kryptowalutami, dowiesz się jakie czynniki składają się na analizę techniczną, a także poznasz jej niektóre elementy, np. wolumen o którym opowiem Ci nieco więcej w niniejszym artykule.

Dokonując analizy technicznej warto brać pod uwagę tzw. wolumen który pokazuje stopień zaangażowania inwestorów W trendzie wzrostowym rosnący wolumen jest potwierdzeniem siły trendu, a malejący wolumen – słabości trendu i jego rychłego zakończenia. W trendzie spadkowym rosnący wolumen jest sygnałem słabości trendu, a malejący wolumen jest sygnałem siły trendu.

Jeśli chodzi o ten wskaźnik dobrze jest zwracać na niego uwagę szczególnie wtedy, kiedy szukamy odpowiedniego momentu na wejście lub wyjście z danej transakcji. Dzięki wolumenowi rzeczywistemu widzimy natomiast jaka ilość kapitału została zainwestowana przez inwestorów w danej jednostce czasu. Należy przy tym pamiętać, że na giełdzie krypto każdemu sprzedającemu przypada jeden kupujący i to oni między sobą ustalają cenę za dany walor. Wszystkie transakcje między nimi są określane jako wolumen, jeśli więc w ciągu jednego dnia zostanie dokonanych 10 transakcji to wolumen będzie miał wartość 10.

Zwracając uwagę na wolumen jesteśmy także w stanie szybko wyłapać czy przypadkiem na rynku nie pojawili się znaczący gracze, którzy dysponując dużą ilością kapitału (jeśli tak się stało wolumen osiąga wysokie wartości). W tym przypadku powinniśmy się mieć na baczności, może to być zapowiedź odwrócenia trendu i to niekoniecznie na taki, jakiego byśmy sobie życzyli ;)

Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem w kryptowaluty warto zapoznać się także z tzw. order bookiem, czyli swoistą książką zamówień kupna i sprzedaży. Takie order booki znajdziemy na każdej giełdzie.

Każdy order book dzieli się na dwie części, pierwsza z nich to oferty kupna (BID) i oferty sprzedaży (ASK). Lista BID, to lista zamówień ludzi którzy chcieliby kupić określoną ilość danej kryptowaluty po określonej cenie. Pokazana jest tu też łączna wartość transakcji (cena). Lista ASK natomiast jest listą zamówień osób które chciałyby sprzedać określoną ilość swoich coinów po danym kursie.

Uważne obserwowanie order booków może nam pomóc w podjęciu odpowiednich decyzji, podobnie, jak przy wolumenie łatwo można zauważyć, czy na rynku nie pojawiła się jakaś „grubsza ryba”, która dzięki wyłożonemu kapitałowi będzie blokować cenę za dany walor przez dłuższy czas.

Omawiając specyfikę rynku inwestycyjnego nie sposób nie wspomnieć o fazach trendu, które dzielimy w zależności od tego czy mamy do czynienia z trendem wzrostowym czy spadkowym.

Przy trendzie wzrostowym, który nazywany jest trendem byczym wyróżniamy następujące fazy:

  1. Akumulację – która występuje, gdy aktywność inwestorów jest niska, choć złe informacje napływające na rynek są już zdyskontowane. Doświadczeni inwestorzy skupują walory na podstawie przeprowadzonych analiz, a reszta patrzy z niedowierzaniem na postępującą zwyżkę;
  2. Uczestnictwo – dołączają kolejni inwestorzy i trend staje się bardziej zauważalny;
  3. Nadmiar – profesjonalni gracze, którzy dokonali zakupy w fazie akumulacji zaczynają się wyprzedawać, a nowicjusze nadal kupują;

W tym momencie dochodzi do tzw. DYSTRYBUCJI, czyli momentu kiedy trend byczy przechodzi w trend niedźwiedzi i zaczyna się trend spadkowy.

Trend niedźwiedzi również można podzielić na kilka faz, pierwszą z nich jest oczywiście dystrybucja, kolejną uczestnictwo, ostatnia nazywana jest paniką. Jest to moment w którym profesjonalni gracze mogę odkupować wyprzedawane walory za naprawdę niską cenę.

Więcej informacji na temat faz trendu, zachowań inwestorów na giełdzie i innych wskaźników, które możesz dostrzec na wykresach kryptowalut znajdziesz klikając tutaj