O TYM, JAK WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO
Kettlebells – są to odważniki kulowe z rączką wykutą z żelaza, które swoim wyglądem przypominają kulę armatnią. Doskonałe narzędzie mające na celu zwiększenie wytrzymałości, poprawia gibkość i koordynację ruchową. Ma ono znakomity wpływ na wydolność sercowo-naczyniową.
Historia odważników kulowych sięga już Starożytnej Grecji, co potwierdzają liczne znaleziska archeologiczne. W Rosji swój początek miały w XVII w. Początkowo służyły one do ważenia różnego rodzaju towarów na targach. Podczas jarmarków były również świetną rozrywką dla mężczyzn mogących pokazać swoją siłę. Ich wagę mierzono w pudach, czyli starej, rosyjskiej mierze wagi, równającej się 16 kilogramów. 1885 rok można uznać za początek podnoszenia ciężarów w Rosji.
Termin „ciężka atletyka” został wprowadzony przez polskiego lekarza, propagatora kultury fizycznej oraz działacza petersburskiego – Władysława Krajewskiego. Zawodnicy poddawani byli obserwacji podczas wykonywanych ćwiczeń, aby sprawdzić jak odważniki kulowe ( ich waga oraz ćwiczenia z nimi ) wpływają na ich wytrzymałość i siłę.
W 1948 roku utworzono odrębną dyscyplinę zwaną „girievoy Sport”.
Prekursorami girii byli:
*Steve Cotter – założyciel Międzynarodowej Federacji Kettlebell i Fitness (IKFF), szkoleniowiec zawodników MMA, jednostek wojskowych i wielu innych zawodników
*Steve Maxwell – amerykański trener fitness, pedagog oraz instruktor brazylijskiego Jiu-Jitsu , szkolił i współpracował z amerykańską agencją rządową i wieloma znanymi zawodnikami sportowymi. Jest on właścicielem siłowni w Filadelfii. Jego najbardziej znane ćwiczenia w świecie „kettlebell’owców” to trening 300 powtórzeń Maxwella.
*Trzecim prekursorem jest znakomity Pavel Tsatsouline.
To właśnie Pavel Tsatsouline, jako były trener rosyjskich służb specjalnych przyciągnął nurt odważników kulowych do USA. Z początkiem XX wieku bowiem odważniki kulowe były podstawowym narzędziem treningowym Armii Rosyjskiej oraz Rosyjskiej Marynarki Wojennej. W 1998 r. wydał on kontrowersyjny artykuł: „Wódka, sok z kiszonych ogórków, podnoszenie odważników i inne rosyjskie rozrywki”. Preferował on styl intensywniejszy od podstawowego girievoy sport.
W 2002 roku powstał nurt ciężko-atletyczny, który został nazwany „hardstyle”. Do Polski nurt ten przywędrował w 2008 roku. Głównym przedstawicielem stylu Tsatsouline’a był Dariusz Waluś (StrongFirst). Szkolił się on pod okiem samego Tsatsouline’a. Otrzymał uprawnienia instruktorskie i został wyznaczony przez założyciela hardstyle oficjalnym przedstawicielem na Polskę dla tego rodzaju sportu z odważnikami kulowymi.
Dariusz Waluś jest założycielem Centrum Kettlebell Polska. Pod jego okiem i wielu innych, utalentowanych i wyszkolonych instruktorów- można zdobywać uprawnienia instruktorskie i doprecyzować swoje umiejętności związane z kettlebell hardstyle. Czołowymi przedstawicielami stylu girievoy byli natomiast Kamil Jurkiewicz oraz Lech „Leon” Kledzik.
Kamil Jurkiewicz jest pierwszym, przeszkolonym i wykwalifikowanym instruktorem kettlebell od 2008 roku. Zorganizował on pierwsze zawody Girievoy Sport w Polsce. Jest on wielokrotnym mistrzem i zdobywcą pucharu Girievoy Sport.
Lech „Leon” Kledzik natomiast jest najstarszym wiekiem oraz doświadczeniem polskim instruktorem kettlebell. Sprawuje funkcję Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Kettlebell i Fitness, jest również dyrektorem regionalnym w Polsce International Kettlebell Lifting Federation.
Na własnym przykładzie mogę stwierdzić, iż ćwiczenia z odważnikami to wspaniałe wzmocnienie pleców, siły i wydolności organizmu. Są doskonałe do ćwiczeń zarówno dla osób regularnie uprawiających sport jak i tych, które z ćwiczeniami dopiero zaczynają. Mitem jest, iż sport ten nie jest dla kobiet. Wręcz przeciwnie, ćwiczenia te doskonale kształtują sylwetkę, budując przy tym naturalną masę mięśniową.