Nie jestem specjalistą w dziedzinie fotografii i nie zamierzam nikogo przekonywać do swoich pomysłów ale interesuję się tą dziedziną, lubię eksperymentować robiąc zdjęcia, czytam książki na ten temat, czytam blogi profesjonalistów i staram się być na bieżąco w kwestii nowych rozwiązań i techniki. Piszę ten tekst, ponieważ chciałem podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem.

Przed zakupem aparatu fotograficznego, musimy wiedzieć do czego będziemy go używać. Czy będziemy robić zdjęcia prywatne tylko i wyłącznie? Co będziemy fotografować i gdzie? Może chcemy stworzyć album? Być może chcemy założyć bloga, na którym będziemy publikować najważniejsze wydarzenia z naszego życia bądź też inny blog tematyczny, którego zdjęcia będą jedną z głównych części.

Przedstawię poniżej po krótce cechy aparatów fotograficznych, na które ja zwróciłbym uwagę przy zakupie.

 

TYP APARATU

 

Pierwszą i najważniejszą cechą, na jaką należy zwrócić uwagę jest typ aparatu. Jak już powiedziałem musimy wiedzieć, w jakim celu kupujemy aparat, żeby być zadowolonym ze zdjęć i żeby uznać zakup za trafny i udany. Kupowanie na zasadzie „wezmę jakikowiek” mija się z celem, ponieważ najczęściej zdarza się tak, że jaki zakup, takie jego efekty. Nie kupujmy niczego na siłę, nie dajmy się skusić na liche promocje czy okazje. Jeżeli weźmiemy jakikolwiek aparat, jakiekolwiek będziemy mieć efekty a potem się okaże, że nie mamy tego, co chcieliśmy, albo musimy tracić czas na reklamacje. Najlepiej jest po prostu wiedzieć, co się chce i popytać się sprzedawców, którzy zawsze służą pomocą klientom.

Ale do rzeczy. Na rynku mamy dostępne kilka typów aparatów: aparaty fotograficzne zwykłe (popularne), kompakty, lustrzanki i hybrydy, czyli połączenie kompaktów z lustrzankami. Jeżeli zależy nam na profesjonalnych i lepszych zdjęciach, możemy wybrać lustrzanki, czy hybrydy ale jeżeli chcemy robić zwykłe, codzienne zdjęcia wystarczy zwykły kompakt albo popularny aparat. Lustrzanki wzięły swoją nazwę od systemu luster, znajdujących się wewnątrz aparatu. Kierują one obraz na tak zwaną „matówkę”, na której przez obiektyw możemy oglądać obraz rzeczywisty. Jest on odzwierciedleniem obrazu, jaki zostanie zarejestrowany na filmie lub karcie pamięci. A to daje duże korzyści osobom, którym zależy na profesjonalizmie wykonanego zdjęcia, bo można zobaczyć zdjęcie zanim go zrobimy. Osobiście jednak polecam kompakty, ponieważ nie są drogie, są poręczne i mają niewielkie rozmiary a zdjęcia nimi wykonane wychodzą bardzo dobrze.

INNE CECHY WAŻNE PRZY ZAKUPIE

 

Rozdzielczość – mówi się, że im większa, tym lepsza ale ja myślę, że wszystko zależy od nas samych i od tego, gdzie chcemy zdjęcia umieszczać, czy chcemy aby zostały one w aparacie czy chcemy je udostępniać, różnica może jest mała w przypadku większych rozdzielczości ale jeżeli zdjęcia mają być docelowo na aparacie to wystarczą nawet te 3 Mpx. Osobiście polecam rozdzielczości od 5 Mpx wzwyż ale 5 Mpx dla zwykłych, codziennych zdjęć starczą w zupełności

Obiektyw – istotną cechą jest obiektyw, są obiektywy stało ogniskowe i zmienno ogniskowe, tak zwane zoomy. Co to znaczy? Posiadając obiektyw stało ogniskowy nie mamy możliwości robienia zdjęć w przybliżeniu. A myślę, że warto mieć aparat z zoomem. A jaki zoom? Tutaj też wszystko zależy od użytkownika. Ja myślę, że na początek 4 – 5 x wystarczy. Potem można myśleć dalej.

Oczywiście istotny jest też balans bieli , czyli proces korygowania barw obrazu zarejestrowanego na matrycy, co pomaga jak najwierniej odzwierciedlić rzeczywistość. Można wybrać opcję automatyczną albo samemu ustawić jedną z kilku dostępnych w aparacie, na przykład światło żarowe, słoneczne, dzienne itp.

Bardzo ważnym parametrem jest ISO, czyli czułość filmu albo matrycy aparatu. Określa ona stopień reagowania na światło. Czułości, jakie się pojawiają najczęściej to: 50,100,200,400, czasem 800 ale im mniejsza czułość, tym potrzeba więcej światła, aby prawidłowo zdjęcie naświetlić. To, jakie ISO wybrać, zależy od warunków, w jakich zdjęcie robimy. Jakie wartości wybrać? Moim zdaniem dobre są tak zwane „200”, jeżeli chodzi o ISO. Jednak musimy też pamiętać, że im większe ISO, tym większe „szumy”, co w praktyce oznacza, że uzyskamy bardziej „ziarniste” zdjęcie.

Kolejnym ważnym parametrem jest czas naświetlania. Im krótszy czas naświetlania, tym na przykład rewelacyjne wychodzą zdjęcia w ruchu.

Ciekawą funkcją aparatu przy robieniu zdjęć, jest tak zwany celownik optyczny. W płaszczyźnie powstawania obrazu znajduje się siatka celownicza. Możemy go wykorzystać jeżeli chcemy aby ważny obiekt, na którym nam zależy był w centrum obrazu. Takie celowniki wykorzystuje się na przykład jako osprzęt do karabinów. Nie jest on niezbędny ale dodatkowo można się zaopatrzyć.

Na koniec, oczywiście, to co najważniejsze, czyli wymienna karta pamięci. I tutaj też wybór należy do nas. Ile chcemy mieć zdjęć? Jak często chcemy je robić? Osobiście polecam 4 albo 8 GB.

Bardzo ważna jest też marka. Ja mam pozytywne doświadczenie z markami takimi, jak Nikon, Kodak czy Olympus ale każdy wedle woli może sprawdzać, testować, pytać się pośród znajomych, rodziny, zaglądać na portale społecznościowe, fora internetowe czy opinie profesjonalistów.

Celem tego tekstu nie jest opisanie różnic pomiędzy robieniem zdjęć za pomocą telefonu komórkowego czy aparatu fotograficznego. I co prawda, istnieją już modele komórek z zaawansowanymi funkcjami aparatów, to jednak nadal uważam, że aparaty są lepsze od telefonów a ceny tych drugich niekiedy odpowiadają cenom zwykłych kompaktów. Każdy jednak ma swoje upodobania, każdy zdecyduje, co chce używać. W tekście wymieniłem jedynie podstawowe funkcje aparatów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas kupowania ale o każdym z powyższych tematów można napisać dużo dużo więcej.