XXI wiek niesie ze sobą mnóstwo możliwości. Od czasu kiedy Internet zaczął grać pierwsze skrzypce w naszym życiu stworzył on sporo dobrych rzeczy. Ale przyniósł ze sobą również zagrożenia którym trzeba stawić czoło. I wiedza jak się zabezpieczyć czy bronić przed nimi jest tutaj nieoceniona. I w tym temacie przedstawię Wam parę cennych wskazówek.

 

W czym problem ?

Jakie zagrożenia pojawiły się wraz ze wzrostem technologii ?

Jak hakerzy kradną konta ?

Jak kradną naszą tożsamość ?

Jak się przed tym bronić ?

Jak zabezpieczyć komputer ?

Jak się chronić przed wirusami ?

 

Na te i parę innych pytań powinniśmy znać odpowiedzi, żeby czuć się bezpiecznie. W dzisiejszych czasach wraz z wzrostem różnego rodzaju mediów społecznościowych, i pojawianiem się coraz nowszych, przeciętny zjadacz chleba ma mnóstwo kont i profili. Gdy ktoś zajmuje się zawodowo zarabianiem pieniędzy za pomocą Internetu – ma ich jeszcze więcej.

Pojawia się pytanie : – Jakie hasło ustalić żeby być bezpiecznym ?

Oraz drugie : – Jak do cholery mamy zapamiętać kilkadziesiąt różnych haseł ?

 

Bo nie jest tajemnicą, że bardzo powszechne wśród ludzi jest używanie TYLKO JEDNEGO HASŁA do wszystkich portali, profili i kont które użytkują. Czy jest to rozsądne posunięcie? Skoro hakerzy mogą próbować wykraść Twoje dane w każdej sekundzie ? Jesteśmy niesamowicie niepoprawni w tej kwestii , bagatelizujemy ją, a platformy które proszą nas o używanie dużych liter, specjalnych znaków i cyfr robią to po to, żeby nasze konta i dane w nich się znajdujące były maksymalnie chronione. Niestety bardzo często sami ułatwiamy życie hakerom, ciekawostka dla Was:

Źródło: https://gizmodo.com/5753868/how-long-it-takes-hackers-to-crack-your-password

Pierwsza kolumna to długość hasła. Druga to użycie małych liter. Trzecia kolumna to małe + duże litery a ostatnia kolumna to wszystkie wcześniejsze wartości plus litery oraz symbole.

I tak: złamanie naszego hasła składającego się z 6 małych liter zajmuje hakerowi średnio TYLKO 10 MINUT. Dodanie jednego czynnika czyli dużych liter zwiększa ten czas do 10 GODZIN. A wykorzystanie wszystkich atrybutów zawartych w 3 kolumnie przy 6 znakowym haśle to JUŻ 18 DNI!

Zobaczcie jak zwiększa się trudność złamania naszego hasła przy zwiększonej jego długości. Patrząc na tę tabelkę łatwo wywnioskować, że warto korzystać z maksymalnej możliwej ochrony tym bardziej, że są to tak proste środki.

 

Okej, mamy już super wymyślone hasło a złamanie go zajmie hakerom co najmniej 45 tys. lat. Czy możemy go używać wszędzie, Filip ?

Oczywiście, że nie ! Oprócz problemu który mamy ze zbyt prostymi hasłami jest kolejny. Bardzo często zapominamy wylogować się z danej platformy, po skończonej działalności. Zostawiamy otwarte strony internetowe, nie kasujemy ciasteczek (plików „cookie”, więcej na ten temat znajdziecie tutaj: https://akademia-milionerow.pl/cookies/ ), mamy wszędzie w systemie zapisane hasła. To są otwarte furtki dla hakerów, pamiętajcie, że złamane hasło do jakiejś mało znaczącej witryny, może doprowadzić hakera do poważniejszych stron np. konta bankowego czy e-maila. Jeśli haker zdoła dostać się na nasz adres mailowy, ma właściwie dostęp do wszystkich portali i platform na których działaliśmy. Może w większości przypadków zmienić hasła na każdej z nich i używać później do własnych celów.

 

Polecam więc jednak posiadać odmienne hasła na różnych portalach i tu mam dla Was dwie metody:

Pierwsza z którą się spotkałem polega na tym, że jeżeli mamy jakieś określone już hasło np.:

12$To

To dodajemy do niego kolejne części tzn.:

12$Tofejs      – hasło do Facebook

12$Toinsta    – hasło do Insta

12$Tobank   – hasło do Banku

Czyli dodajemy kolejny wyraz do hasła, które pamiętamy zawsze a dzięki dodanemu wyrazowi wiemy w jakim portalu określone hasło i dodatkowo na każdej stronie jest inne.

 

Drugą metodą jaką stosuję jest używanie jako haseł fragmentów ulubionych piosenek (których na pewno nie zapomnę) i dodawanie do nich znaków specjalnych i cyfr. Fragmentów jest mnóstwo i są długie więc hasła zawsze wychodzą mocne. Osobiście nie mam problemów z ich zapamiętywaniem, ale polecam też zapisać sobie na papierze w ramach chwil jakiegoś zaćmienia. :) Wiadomym jest, że papier też możemy zgubić. Jest to jednak dodatkowe zabezpieczenie a takich nigdy za dużo.

 

Właśnie! Jeśli o zabezpieczenia chodzi!

Korzystajcie ze wszystkich możliwych zabezpieczeń, które oferują Wam portale na które się logujecie. Obojętnie, czy chodzi o podwójną weryfikację (powiązaną z telefonem komórkowym którego mamy przy sobie), czy o Google Authenticator – wszystko to powoduje, że ktoś kto chce włamać się na nasze konta ma bardzo utrudnione zadanie.

 

Dane są też bardzo często wyłudzane za pomocą smsów wyglądających jak zmiany ofert z których korzystamy, bądź platform internetowych na których się logujemy wyglądających wręcz identycznie. Warto zwracać uwagę na to co znajduje się w oknie wpisywania adresu WWW. Czasami różnić się może tylko jedna litera która będzie świadczyć o tym, że jest to strona stworzona po to by przechwycić Twoje dane do logowania się na oryginalnej stronie. Uważaj więc gdzie udostępniasz dane!

 

Nie będę zagłębiać się w temat programów antywirusowych, ich działanie i który jest najlepszy bo jest ich masa. Natomiast jest to również podstawa jeśli chodzi o ochronę w Internecie. Z możliwościami pojawiły się zagrożenia, hakerzy znajdują coraz to nowe sposoby na to żeby dostać się do informacji poufnych jednak również poziom zabezpieczeń witryn znacząco rośnie. Jedyne co możemy zrobić, to z tych zabezpieczeń korzystać, żeby po prostu spać spokojnie.

 

Podsumowując:

– Pamiętajcie, żeby tworzyć silne hasła

– Używaj różnych haseł na różnych platformach, możesz skorzystać z podpowiedzi do tworzenia haseł zawartych w tym artykule

– Zawsze pamiętajcie o tym by wylogować się z danej platformy, nieistotne czy jest to mail czy portal społecznościowy

– Nie podawaj swojego numer telefonu, maila czy innych danych gdzie popadnie, zastanów się dwa razy czy aby informacja którą masz podać jest faktycznie niezbędna do udostępnienia

– Korzystaj ze wszelkich możliwych zabezpieczeń dawanych przez portal np. podwójna weryfikacja czy Google authenticator