SYSTEMATYKA W DZIAŁANIU

#92 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Systematyka to według słownika języka polskiego „(…) podział na grupy według pewnego systemu (…), osobą systematyczną słownik nazywa kogoś kto działa wg określonego systemu, a jego działanie jest regularne i uporządkowane.

Czym więc jest „systematyka w działaniu”? To nic innego, jak konsekwentne, planowe i powtarzające się czynności, które mają nas doprowadzić do ustalonego wcześniej celu.

Systematyka jest niezwykle ważnym elementem życia każdego człowieka, nie tylko osób, które prowadzą własny biznes. Dzięki uporowi i konsekwencji jesteśmy w stanie przezwyciężać piętrzące się przed nami problemy, a regularność i powtarzalność pewnych czynności pozwala nam na odpowiednią racjonalizację czasu.

Wbrew pozorom bycie osobą systematyczną nie jest jednak takie proste, tym bardziej w dzisiejszym świecie kiedy powtarzalność zeszła jakby na dalszy plan, a każdego dnia atakowani jesteśmy tysiącami bodźców dźwiękowo-obrazowych. Wszechobecny hałas,  łatwo dostępna rozrywka i nieograniczony dostęp do sieci komputerowych sprawiają, że dziś o wiele trudniej o skupienie i konsekwentne działanie niż miało to miejsce kiedyś.

Niemniej jednak nie na darmo się mówi, że „dla chcącego nic trudnego”, jeśli  więc masz problem z systematycznością w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonych celów wystarczy, że podejdziesz do sprawy rozsądnie. Zamiast z góry zakładać, że, np. odpoczniesz po tym, jak zdobędziesz upragniony cel, zacznij odpoczywać wtedy, kiedy zdobędziesz jakąś jego część.

Takie dzielenie drogi, która nam została do celu na mniejsze etapy nie jest niczym niezwykłym, wystarczy tutaj przytoczyć przykład himalaisty, który marzy o zdobyciu ośmiotysięcznika. Żaden człowiek nie stanie na szczycie, jeśli wcześniej nie zdobędzie pomniejszych punktów.

W osiąganiu wyznaczonych celów bardzo pomaga także ustalenie sobie daty końcowej, tzw. „deadline”. U wielu osób zbliżanie się ostatecznego terminu bardzo dobrze wpływa na motywację, poza tym takie ustalanie sobie daty końcowej, która pozostała nam do realizacji określonym zamierzeń pomaga obserwować postępy, jakie robimy (lub ich brak).

Równie ważnym aspektem, który osiągniemy tylko dzięki systematycznemu działaniu jest automatyzacja. Jeśli jest się konsekwentnym i pewne czynności wykonuje się regularnie to można mieć niemal 100 % pewność, że z czasem będą one dla nas tak naturalne, jak, np. oddychanie.

Jeśli jednak mimo najszczerszych chęci wciąż masz problem z systematycznością własnych działań mam dla Ciebie kilka porad, które pomogą Ci w osiągnięciu zamierzonych celów:

  1. Wyznacz sobie limit czasowy (deadline).
  2. Pomyśl o tym co Cię motywuję, znajdują co raz więcej rzeczy, które Cię napędzają i działają na Ciebie pozytywnie.
  3. Wycisz swoje życie. Zrezygnuj z tego co odciąga Twoją uwagę.
  4. Rób to co sprawia Ci przyjemność. W każdym działaniu można znaleźć to w czym jesteśmy dobrzy i co sprawia nam radość.
  5. Działaj pomimo niechęci. Takie pokonywanie własnych słabości daje mnóstwo radości i działa bardzo motywująco.
  6. Zwróć uwagę na to, aby czynności, które wykonujesz były realizowane poprawnie i z pełnym zaangażowaniem.

Pamiętaj także o tym, że zawsze istnieje takie ryzyko, że pomimo szczerych chęci i konsekwencji w działaniu może w nasze czynności wkraść się jakiś błąd, który będzie niweczył cały trud. Niemniej jednak nie wolno się poddawać! W takim przypadku trzeba na spokojnie przeanalizować całą sytuację i wychwycić pomyłkę, w końcu błądzić to rzecz ludzka, a nie myli się ten, kto nic nie robi ;)