Samodyscyplina to umiejętność przedkładania celów do których osiągnięcia dążymy ponadto czego chcemy teraz. Różne badania przeprowadzane na całym świecie raz za razem udowadniają że to nie motywacja, nie inteligencja,nie pewność siebie tylko właśnie samodyscyplina jest prawdziwym kluczem do sukcesu w każdym obszarze ludzkiego życia.

     To właśnie samodyscyplina pozwala nam wybrać pomiędzy zdrową dietą a paczką czipsów w sytuacji gdy np. chcemy schudnąć parę kilo w najbliższym czasie. Nie jest to łatwe ponieważ takich wyborów musimy dokonywać stale, gdyż ciągle na nasz umysł oddziałują czynniki które sprawiają że wielu rzeczy pragniemy teraz.

     Osoby cechujące się niewystarczającą samodyscypliną szybko rezygnują z wyznaczonych sobie celów w przyszłości na rzecz pragnień które mają teraz. U tych że osób często też występują problemy z alkoholem, narkotykami, hazardem, przemocą,kontrolą gniewu, czy nauką w szkole. Z kolei osoby u których samodyscyplina jest silna cechują się lepszym zdrowiem, wyglądem, brakiem nałogów, oraz lepszą sytuacją finansową.

     W internecie, książkach, szkoleniach możemy znaleźć mnóstwo informacji jak dokonać rzeczy o których marzymy, problem jednak zawsze stanowi systematyczne wdrażanie tych informacji w życie. Dlatego właśnie samodyscyplina która pomaga nam sumiennie robić to co sobie postanowimy niezależnie od siły naszej motywacji czy humoru, najmocniej wpływa na osiągnięcie tego co dla nas ważne.