KŁAMSTWA ROZWOJU OSOBISTEGO

#91 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Kwestia rozwoju osobistego podobnie, jak aktywność fizyczna są obecnie niezwykle popularnymi tematami, którymi interesuje się co raz więcej osób. I jak to zazwyczaj bywa tam gdzie jest popyt, jest i podaż, w związku z czym niemal na każdym kroku znajdziemy „ekspertów” z obu dziedzin.

Oczywiście zarówno w jednej, jak i w drugiej kwestii musimy zachować rozsądek i nie korzystać z porad osób, które choć mienią się ekspertami to niewiele wiedzą na dany temat. Zagłębiając się w kwestię rozwoju osobistego należy umiejętnie odsiewać wartościowe informacje od bezmyślnie powtarzanych frazesów.

Jednym z najbardziej znanych mitów rozwoju osobistego, jest slogan – „Myśl pozytywnie, a wszystko czego pragniesz się spełni”.

Oczywiście jest w tym zdaniu ziarno prawdy. Optymizm i pozytywne nastawienie do życia to niezwykle cenne cechy. Pomagają w rozwoju, pozwalają spojrzeć na piętrzące się przed nami problemy, jak na wyzwania, które należy pokonać, jednak w żaden sposób nie przyczyniają się do zmiany naszego życia na lepsze. Aby dokonać zmiany trzeba zacząć DZIAŁAĆ!!!

To działanie, a nie pozytywne myślenie sprawia, że idziemy naprzód. To dzięki działaniu pokonujemy wewnętrzne słabości i rozwijamy się każdego dnia. Działanie to doświadczenie, które jest niezbędne w rozwoju.

Pozytywne myślenie bez działania można porównać do uczestnictwa w szkoleniu bez wykorzystywania nabytej wiedzy w praktyce. Można to zrobić, tylko po co?

Zgodzę się ze natomiast ze stwierdzeniem, że pozytywne myślenie powinno być pierwszym z etapów w przypadku chęci zmiany własnego życia. Ale za krokiem pierwszym powinien iść krok drugi, jakim jest ustalenie konkretnych celów i konsekwentne dążenie do ich osiągnięcia.

Innym równie „wyświechtanym” sloganem nadużywanym przez pseudoekspertów zajmujących się rozwojem osobistym jest hasło – „Możesz wszystko” i choć w tym stwierdzeniu kryje się część prawdy, to jednak musimy pamiętać o pewnych ograniczeniach, chociażby wynikających z naszej fizyczności.

Nie sposób się jednak nie zgodzić z tym, że wiele osób pokonuje własne słabości i osiąga w życiu cele niewyobrażalne dla innych.

Prawdą jest także to, że na przestrzeni wieków człowiek potrafił ujarzmić przyrodę i dostosować  otaczający go świat do własnych potrzeb. Są jednak w naszym życiu pewne bariery, których nie jesteśmy w stanie przekroczyć, dlatego owszem „możemy wszystko”, ale w granicach rozsądku i z uwzględnieniem własnych możliwości psychofizycznych.

Czytając publikacje związane z rozwojem osobistym trafimy na wiele tego typu frazesów, jednak również z nich należy wyłuskać to co wartościowe, bo choć pozytywne myślenie samo w sobie nie zmieni Twojego życia na lepsze to w połączeniu z działaniem na pewno przyniesie Ci wymierne korzyści.

Rozpoczynając swoją przygodę z rozwojem osobistym zastanów się także nad tym co chciałbyś zmienić w swoim życiu. Jeśli czujesz, że masz słabą motywację skup się na tym, aby ją wzmocnić, jeśli „kuleją” u Ciebie umiejętności sprzedażowe (a są Ci niezbędne abyś mógł działać efektywnie) to rozwijaj się właśnie w tej dziedzinie.

Naprawdę nie warto czytać wszystkiego co związane z rozwojem osobistym, korzystaj tylko z tych pozycji książkowych, szkoleń czy publikacji, które odpowiadają na Twoje osobiste potrzeby. Bądź rozsądny, odsiewaj ziarna od plew i krytycznie podchodź do tego co publikują inni