CZY DOCHÓD PASYWNY TO MIT?

#105 Burza Mózgów Akademii Milionerów

Dochód pasywny zwany inaczej dochodem rezydualnym jest marzeniem większości ludzi na całym świecie. I nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę, że według książkowej definicji taki dochód generuje się sam, a któż nie marzy o tym, żeby „nic nie robić, a zarobić” ;)

Dziś postaram się odpowiedzieć na pytanie czym dokładnie jest dochód pasywny i czy rzeczywiście możliwa jest sytuacja w której nic nie robimy, a mimo to cały czas zarabiamy.

Dochód pasywny prawdy i mity.

Według Wikipedii dochód pasywny jest to (…)  dochód bez stałego angażowania własnej pracy otrzymywany wtedy, gdy raz wykonana praca (akcja, działanie) przynosi zyski przez określony czas.

Przykładami dochodu pasywnego są m.in. odsetki od zainwestowanego kapitału, zyski z wynajmu nieruchomości, dywidenda z posiadanych akcji, dochody z praw autorski, wynalezionych patentów i licencji oraz zyski płynące z programów partnerskich i marketingu sieciowego.

Patrząc zatem na definicję, można śmiało uznać, że dochód pasywny to raj na ziemi i raz wypracowany będzie nam zapewniał nieustające zyski do końca życia. Tyle teoria, ale jak to wygląda w praktyce?

A tu jak to w życiu bywa wcale nie jest tak różowo, owszem istnieje możliwość wypracowania sobie zysku, który będzie nas utrzymywał na określonej stopie życiowej przez pewien czas, jednak jak wszystko na tym świecie, nie jest on nieskończony i zależy od różnych czynników. I tak, np. dochody z marketingu sieciowego czy programów partnerskich mają racje bytu jedynie dopóty dopóki taki biznes funkcjonuje na rynku, podobnie jest z dywidendą czy zyskami z nieruchomości. Wszystko to przynosi nam dochody, jednak ich wysokość jest zależna od różnych czynników zewnętrznych i prędzej czy później się skończy.

Kolejnym mitem związanym z dochodem pasywnym jest przekonanie, że taki zysk będzie się generował zupełnie bez naszego udziału. Weźmy pod uwagę, np. zyski pochodzące z wynajmu nieruchomości, czy naprawdę jest tak, że właściciel danego mieszkania nie musi już przy nim nigdy nic robić tylko odbierać pieniądze? Jeśli znasz kogoś kto wynajmuje lokal, dom lub mieszkanie to z pewnością wiesz ile czynności trzeba nieraz wykonać, aby rzeczywiście zarobić. Podobnie sprawa wygląda z każdą dziedziną z której możemy wypracować sobie dochód rezydualny, owszem niekiedy nasza aktywność jest niewielka, a pieniądze płyną, jednak nigdy nie jest ona całkowicie bierna, a taka być powinna, jeśli ślepo wierzyć w definicję dochodu pasywnego.

Jak wypracować swój własny dochód pasywny?

Aby móc czerpać korzyści płynące z posiadania dochodu pasywnego wystarczy wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą dzisiejszy świat. W dobie Internetu uzyskanie takie dodatkowego źródła dochodu stało się bowiem stosunkowo łatwe i dostępne dla każdego.

Wymieniając przykłady takiego dochodu podałem m.in. zyski płynące z marketingu sieciowego i programów partnerskich. Pomyśl przez chwilę czy nie znasz osób, które właśnie w ten sposób zasilają swój budżet domowy. Jestem pewien, że masz ich wokół siebie wielu, w końcu istnieje całe mnóstwo firm, która działają na zasadzie MLM, czyli marketingu wielopoziomowego.

Poza tym w sieci natkniesz się na niezliczoną ilość programów partnerskich i lojalnościowych, które proponują nam udział w zyskach za wykonanie określonych działań, zazwyczaj związanych z promocją i marketingiem.

I choć brzmi to zawile, przykładem takich działań są posty, które możesz umieszczać na swoich kontach w portalach społecznościowych. To oczywiście jedynie maleńki wycinek z tego, co możesz zrobić, aby wypracować sobie dochód pasywny i to bez ponoszenia większych kosztów własnych.

Jeśli jesteś zainteresowany pomnażaniem własnego kapitału, a nie do końca wiesz w jaki sposób zainwestować własne pieniądze, aby stały się dla Ciebie źródłem dochodu pasywnego zapraszam Cię do kontaktu z kimkolwiek z akademia-milionerow.pl

Zaznaczam przy tym, że nie jesteśmy doradcami finansowymi, a jedynie grupa marketingową, której członkowie uzyskują dochody, dzięki umiejętnemu wykorzystaniu informacji płynących z doświadczenia własnego i innych.

Masz już dochód pasywny? Zadbaj o jego dywersyfikację!

Jeśli jesteś już szczęściarzem, któremu udało się wypracować dochód pasywny nie zapominaj o jego dywersyfikacji. Nigdy nie uzależniaj swoich zysków od jednego źródła dochodu, zawsze staraj się rozdzielać pieniądze. Jedynie takie działanie może przynieść dobre efekty i zabezpieczenie finansowe na dłuższy czas.