O zarabianiu

„Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj w siebie z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego.”

Mój komentarz:

Ten cytat można odnieść do każdej formy zarabiania nie koniecznie wyłącznie do inwestycji. Jeśli pracujesz na etacie i jest to twoje jedyne źródło zarabiania, powinieneś robić coś w kierunku tego, aby mieć tych źródeł kilka. Inwestycje są ryzykowne, ale czy praca na etacie, gdzie tak naprawdę nie wiesz czy pracujesz od poniedziałku, czy nie – jest mniej ryzykowna ? Jeśli nie chcesz stworzyć z inwestycji swojego dodatkowego źródła zarobku, pomyśl np. o MLM lub wynajmie nieruchomości, czy czymkolwiek innym co będzie przynosiło pieniądze niezależnie od twojego czasu.

O wydawaniu

Jeśli kupujesz rzeczy których nie potrzebujesz, prędzej czy później będziesz musiał sprzedać rzeczy których potrzebujesz.

Mój komentarz:

Najprościej do omówienia tego cytatu przychodzi mi na myśl powiedzenie: Klasa średnia kupuje rzeczy, bogaci budują aktywa. Kupowanie rzeczy nie jest wcale poświadczeniem bogactwa, a jedynie zwiększaniem kosztów życia. Zaciągając kredyt np. na luksusowy samochód zwiększamy nasze wydatki, zamiast zgromadzone pieniądze oszczędzać, lub pomnażać z inwestycji w jakąkolwiek formę

O oszczędzaniu

Nie oszczędzaj tego co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj co zostaje po odłożeniu oszczędności

Mój komentarz:

Najprościej: mniej stałe koszty życia. Nie zwiększaj co chwile swoich wydatków, a zamiast tego ustal sobie pewien poziom życia a resztę odkładaj, lub inwestuj aby za dany okres mieć więcej. Następnie powtarzaj ten proces aż do momentu gdy stwierdzisz że możesz kupić sobie coś dla siebie, po czym… wróć do sytuacji sprzed tego momentu, czyli buduj dalej swoje aktywa oszczędzając coraz więcej i więcej, aby twoje finanse stale rosły. Czy wiesz że około 90% zwycięzców loterii roztrwania ten majątek w ciągu roku i wraca do stanu przed wygraną ?,Często jest nawet gorzej – z długami i kredytami

O podejmowaniu ryzyka

Nie sprawdzaj wielkości rzeki obiema nogami

Mój komentarz:

Zasada jest prosta – nie inwestuj wszystkich swoich środków.

Inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem, a jeśli usłyszysz od kogoś że jest to „pewny biznes bez ryzyka na lata” uciekaj jak najdalej. Korzyści płynące z pasywnych dywidend z inwestycji są ogromne, ale ryzyko również leży po twojej stronie.

Wyznacz sobie kwotę operacyjną jaką jesteś w stanie stracić w najgorszym przypadku, a potem wybierz sensowny projekt w których chciałbyś zarabiać. Broń boże nie zostawiaj swojego zajęcia – firmy czy pracy etatowej, dla jednego źródła dochodu.

O inwestowaniu

Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka

Mój komentarz:

Cytat podobny do poprzedniego, jednak dotyczy rozdzielania swojego kapitału na kilka źródeł. Nie tylko nie powinieneś inwestować całych swoich środków, ale także nie powinieneś inwestować ich w jedno miejsce. Dywersyfikacja to jedna z najważniejszych rzeczy w inwestowaniu. Zaletą kilku źródeł dochodów jest to że gdy jedno się posypie, zawsze pozostają kolejne które na nas pracują. Z czasem pozostałe źródła dochodów przywrócą nam utracone środki.

O przewidywaniu

Szczerość to drogi dar, nie oczekuj jej od tanich ludzi.

Mój Komentarz:

Dobieraj odpowiednich promotorów/mentorów. Szczerość i etyka to coś na co mocno stawiam w biznesie i bardzo dobrze na tym wychodzę. Tobie również polecam dobierać sobie szczere i uczciwe osoby do biznesu, wtedy wszystko idzie łatwiej i przyjemniej

Maciej Wójciak